САЩ влязоха в търговска война с ЕС

С 10% ще бъде обмитен вносът на европейски самолети

Свят
13:19 - 18 Октомври 2019
1245
САЩ влязоха в търговска война с ЕС

От днес влизат в сила мита върху внос в САЩ на европейски стоки за 7,5 млрд. долара, след като мярката беше обявена от Вашингтон в началото на месеца и потвърдена по време на среща между Доналд Тръмп и италианския президент Серджо Матарела в Белия дом в сряда.

С 10% ще бъде обмитен вносът на европейски самолети, а други продукти, включително сирена, маслини и замразено месо (от Германия, Испания и Великобритания), текстил (от Великобритания), кафе, машини (от Германия), уиски (от Шотландия), свинско масло и млечни продукти ще бъдат таксувани още по-тежко - с 25%. Български изделия като сирена и други млечни продукти, свинско, плодове, салами, мазнини и животински масла също ще бъдат обмитени с 25%.

По думите на Тръмп САЩ не могат да си позволят да изгубят търговска война с Европа, тъй като търговският дефицит на управляваната от него страна е твърде висок. "Ситуацията за нас е много тежка от много години", каза Тръмп по време на срещата с италианския си колега. "Но сега е много тежка ситуация за тях, защото аз мога да променя положението много лесно. И в действителност не може да има финансова контраатака."

По думите на Матарела мерките, които Тръмп предприема, не носят полза за никого и са "контрапродуктивни". 

Причината за търговската война, започната от САЩ, беше решение на Световната търговска организация (СТО), която отсъди, че европейски държави са осигурявали неправомерна финансова помощ за производителя на самолети Еърбъс. Преди това организацията отсъди, че техният основен конкурент - американската Боинг също е получавала неправомерни субсидии, но обжалването на гиганта ще се проведе догодина. Двата случая се разследват от СТО от 15 години.

Казусът с Боинг беше цитиран от представители на Европейския съюз, които обявиха, че очакват СТО да разреши ответни мита върху американски импорт на стойност до 10 млрд. евро. Според Дойче веле обаче не се очаква организацията да излезе с решение преди март 2020 г.