Сътресение в ЕС: Възход за крайнодесните след вота за Европарламент (ОБЗОР)

ЕНП увеличи мнозинството си и отново ще е най-голямата група

Актуални новини
07:55 - 10 Юни 2024
3805
Сътресение в ЕС: Възход за крайнодесните след вота за Европарламент (ОБЗОР)

Подем на крайната десница, политическо земетресение във Франция, евентуален нов мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на Европейската комисия, отстъпление на Зелените и успехи на проевропейските партии в Централна Европа. Това са някои от основните тенденции, които се очертаха на изборите за Европейски парламент, произведени от 6 до 9 юни.

Европейската народна партия (ЕНП) остава първа политическа сила и в следващия състав на ЕП. Засега се очертава тя да има 184 представители в 720-местния Европейски парламент - с двама повече, отколкото досега. При това в предишния състав на ЕП имаше повече депутати - 751.

Тези места обаче са крайно недостатъчни, за да може консервативната политическа група да избере сама следващата Европейска комисия. Впрочем председателката на органа на изпълнителната власт в ЕС Урсула фон дер Лайен, която е кандидат за втори мандат на поста, изрази снощи задоволство от резултата на ЕНП и увереност, че ще получи подкрепата на Европейския съвет.

В същото време Фон дер Лайен не скри тревогата си от възхода на крайната десница и обеща да "построи крепост" срещу политическите екстремисти, като заложи на сътрудничеството с традиционните политически групи - социалистите и либералите.

Тези политически семейства обаче са в отстъпление. Групата на Политическия алианс на социалистите и демократите ще има в новия състав на ЕП 139 депутати - с 15 по-малко от досегашния.

Либералите от "Обнови Европа" понесоха още по-тежки загуби, в унисон с тежкото поражение на своя флагман - френската партия "Ренесанс" от крайнодесния "Национален сбор". Те ще имат 80 евродепутати - с 28 по-малко в сравнение със сега.

Френският президент Еманюел Макрон свика предсрочни парламентарни избори след поражението на своята партия. Така той предизвика "политическо земетресение" във втората по население държава от съюза, отбелязва Франс прес.

Впрочем изборите бяха белязани от очакван подем на крайната десница, включващ победата на Националния сбор във Франция и второто място на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" в най-многолюдната страна от ЕС - Германия.

В резултат Европейските консерватори и реформатори ще имат 73 евродепутати, а другата група от този цвят на политическия спектър - "Идентичност и демокрация" - 58. Двете фракции разполагаха съответно с 62 и 73 места в досегашния състав на ЕП.

Успехите на евроскептиците по всяка вероятност ще усложнят задачата на Урсула фон дер Лайен да бъде преизбрана за председател на Европейската комисия, прогнозира Ройтерс. За сметка на това изборите бяха белязани от отстъплението на Зелените, отбелязва АФП.

Екологичните партии ще имат само 52 евродепутати - с 22 по-малко в сравнение с досега. Лошите резултати бяха очаквани; те могат да бъдат обяснени с редица фактори - от трупащото пасиви участие на Зелените в управляващата коалиция в Германия до надигналото се обществено недоволство срещу Зелената сделка и политиката в областта на климата и енергията като цяло.

Последната група в ЕП - Левицата, от своя страна вероятно губи пет места и се очаква представителството ѝ да се свие до 36 евродепутати.

Ройтерс отбелязва още една тенденция - силното представяне на проевропейските, центристки политически сили в Централна Европа. И по-конкретно в Унгария, управлявана от десния премиер Виктор Орбан, който е близък с руския президент Владимир Путин, и в Полша, където либералите на бившия председател на Европейския съвет Доналд Туск изместиха от власт след изборите през октомври консервативната националистическа партия "Право и справедливост".

Успехите на проевропейските центристи в тези млади демокрации влизат в разрез с общата тенденция в ЕС, посочва Ройтерс.

Ето и резултатите от евровота в страните-членки на ЕС:

Историческа победа за крайнодясната Австрийската партия на свободата с 25,5 процента - това е изводът след оповестените окончателни резултати от изборите за Европейски парламент в Австрия.

Според последните данни, обявени от Европейския парламент, победител на евровота в Белгия е крайнодясната партия "Вламс беланг" ("Фламандски интерес") с 13,92% от гласовете.

В България при обработени 35,69% протоколи на секционните избирателни комисии (СИК) в районните избирателни комисии (РИК) резултатите са: ГЕРБ-СДС - 23, 31 %; ПП-ДБ - 15,41%; "Възраждане" - 14,91%; ДПС – 11,33%"; "БСП за България“ - 7,15%; ИТН – 6,59 %; "Величие" - 4,39%.

Германия е страната, която изпраща най-много представители в Европейския парламент - 96. ХДС/ХСС обявиха победата си на изборите за Европейски парламент в Германия. Второто място е за крайнодясната "Алтернатива за Германия".

Цели осем гръцки партии ще излъчат евродепутати, показват междинните резултати при преброени 97,71 процента от подадените гласове на изборите за Европейски парламент в Гърция в неделя. Управляващата Нова демокрация остава водеща политическа сила, но понася сериозни загуби и получава едва 28,05 процента при над 40 процента на парламентарните избори миналата година. Лявата СИРИЗА е на второ място с 14,94 процента.

В Дания Социалистическата народна партия нанесе първо поражение на управляващата Датска социалдемократическа партия от 2019 година, след като получи подкрепата на 17.43% от гласоподавателите в страната на европейските избори вчера, сочат окончателните данни след пълното преброяване на гласовете. Изборите се оказват исторически, тъй като отбелязват най-ниската подкрепа, която Датската социалдемократическа партия е получава някога на европейски вот - 15.6%. 

Партия "Отечество" печели изборите за Европарламент в Естония. Заедно със Социалдемократическата партия получават два мандата. В следващия европарламент с мандат 2024-2029 г. по едно място получават Партията за реформа на Естония, Партията на центъра и Естонската консервативна народна партия. Това сочат предварителни резултати от вота на Национална избирателна комисия в страната. 

Според предварителни данни, с 34,2% от подкрепата на избирателите, дясната Народна партия е получила най-много гласове на изборите за Европейски парламент в Испания.

Шест партии от Италия ще влязат в ЕП, сочат частични резултати. Партията на министър-председателката Джорджа Мелони "Италиански братя" води с 28,62 % от гласовете. Демократическата партия на Ели Шлайн е втора с 25,56%.

Противно на социологическите проучвания управляващата партия "Ново единство" спечели изборите за Европейски парламент в Латвия. 52-годишният Валдис Домбровскис, водач на листата й, е получил 91 873 плюсчета срещу своето име в хартиените бюлетини, с които гласуваха 33,82 процента (по окончателните данни на ЦИК) от населението на Латвия. 

Консерваторите от Отечествен съюз - Литовски християндемократи спечелиха изборите за Европейски парламент в Литва, сочат резултатите от преброяването във всички 1895 секции в страната, публикувани около 02:00 часа след полунощ (и българско време) на 10 юни.

Пет партии от Люксембург ще бъдат представени със свои депутати в новия Европейски парламент. Управляващата Християнсоциална народна партия (ХСНП) печели две места. Това показват окончателните резултати от изборите в страната, където няма екзитпол.

Евроизборите в Малта донесоха изненадващи резултати. Противно на всички социологически проучвания, които залагаха на победа с разлика от поне 10 на сто за Лейбъристката партия, управляващата формация изпреварва със съвсем малко основната опозиционна сила - Националистическата партия. При около 73 на сто избирателна активност Лейбъристката партия е получила 45,26 процента от гласовете, а Националистическата партия - 42,02 на сто, за другите партии и независими кандидати са дали гласа си общо 12,72 на сто. 

Проевропейските "Зелени леви" - Партията на труда в Нидерландия спечелиха най-много места – осем от общо 31-те, които ще има Нидерландия в новия Европейски парламент. Това сочат обявените пълни прогнозни резултати по телевизия Ен О Ес (NOS) в 23 часа местно време.

Социалистическата партия на Португалия и десният Демократичен съюз получават по 7 евродепутатски места от квотата на страната в Европейския парламент, показват предварителни оценки, публикувани на сайта на европейската институция.

Официалните резултати в Словакия сочат, че победител на изборите е основната опозиционна сила "Прогресивна Словакия" с 27,81% от гласовете на избирателите. Тя ще има шестима евродепутати, сред които е Луция Яр.

Победа за десните на евровота в Словения - най-много места очаквано печелят Словенската демократична партия (СДП) и "Движение Свобода" (ДС), според частични резултати на Държавната избирателна комисия.

Управляващата партия ФИДЕС води на изборите за ЕП в Унгария с резултат от 43,7 на сто от гласовете, съобщи Националната избирателна комисия в Будапеща. Водач на листата е Тамаш Дойч, който бе евродепутат в доскорошния ЕП.

Левицата във Финландия изненада със силен изборен резултат, надминаващ прогнозите на анализаторите и проучванията. Това сочат първите предварителни резултати на финландското министерството на правосъдието в страната при 100 процента обработени бюлетини, публикувани от правосъдно ведомство.

Френската крайнодясна партия "Национален сбор" печели убедително европейските избори във Франция с 32,4 процента от гласовете. Далеч зад нея, с двойно по-малко гласове, на второ място остава центристката партия на президента Еманюел Макрон "Ренесанс" с 15,2 процента. Това накара държавния глава да свика предсрочни парламентарни избори в страната на 30 юни.

В Чехия първата политическа сила на изборите за представители на Европейски парламент е АНО (АНО) с 26,14 на сто от гласовете при избирателна активност от 36,46 на сто, което е най-високото й ниво досега, откакто страната е член на ЕС от 2004 г., съобщиха от статистическата служба на страната (CZSO).

Според първите резултати от предварителното преброяване на гласовете за европейските избори в Швеция, публикувани от изборната комисия на страната, Шведската социалдемократическа работническа партия (ШСРП) печели с 25,1% от гласовете и получава 5 от общо двадесет и едното депутатски места в следващия състав на законодателния орган на ЕС.