Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция

Отделни аспекти от документа стават задължителни и за България

Новини
13:21 - 01 Юни 2023
2602
Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция

Съветът на ЕС съобщи, че е приел решение за присъединяването на ЕС към Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулската конвенция), съобщи БТА.

Това означава, че България ще трябва да се съобрази с конкретни елементи от нея. През май в Европейския парламент се събраха достатъчно гласове „за“ присъединяване на Европейския съюз към Истанбулската конвенция - чрез квалифицирано мнозинство, т.е. вот без единодушие, както разреши Съдът на Европейския съюз. Така всъщност отделни аспекти от документа стават задължителни за приложение от държавите-членки.

Конвенцията предвижда

събиране на данни и повишаване на осведомеността за прояви на насилие над жени и момичета, както и обявяването за престъпление на различни подобни прояви.

Присъединяването на ЕС към конвенцията е част от усилията за постигане на равенство между жените и мъжете, се посочва в съобщението. Насилието срещу жени е не само престъпление, а и крайна форма на дискриминация, вкоренена в неравенството между половете. Насилието срещу жените допринася за поддържането и увеличаването на тези неравенства, допълва Съветът на ЕС.

Истанбулската конвенция влезе в сила през април 2014 г. и беше подписана от ЕС на 13 юни 2017 година. Съветът на ЕС и Европейският парламент са в процес на приемане на европейско законодателство за борба с насилието срещу жени и домашното насилие.

Предвижда се в ЕС да бъдат обявени за престъпление споделянето на интимни изображения без съгласие, гениталното осакатяване на жени и тормозът онлайн,

се допълва в съобщението.

Шест държави от ЕС (България, Латвия, Литва, Словакия, Унгария и Чехия) още не са ратифицирали документа, но предстоящото решение за въвеждането на конвенцията в ЕС ще увеличи натиска над тях. Конвенцията ще стане приложима в полетата на отговорност на ЕС - по въпроси на правно и полицейско сътрудничество, при борбата с дискриминацията, по въпросите за равенството на половете.

Евродепутатите припомниха, че присъединяването на ЕС към документа не освобождава страните-членки да я ратифицират сами.