Съветът по околна среда на ЕС прие Регламента за възстановяване на природата
Документът постановява, че в градовете не трябва да намалява зеленото покритие, а напротив – трябва да се увеличава
На 17 юни 2024 г., Регламентът за възстановяване на природата (Nature Restoration Law, NRL) беше приет след напрегнато обсъждане в Съвета по околна среда на Европейския съюз.
Предложението има силата на закон, а резултатът е огромна победа за природата, действията в областта на климата, гражданите и бъдещето на Европа. Регламентът беше официално одобрен с мнозинство от 20 държави-членки, представляващи 66,07% от населението на ЕС. Сега страните трябва правилно и незабавно да приложат това законодателство в своите държави в тясно сътрудничество с всички заинтересовани.
Пред Радио София Катерина Раковска - експерт "Политики и биоразнообразие" във WWF обясни, че от момента на публикуването в Европейския журнал, страните-членки имат срок от 2 години да изработят план за възстановяване на природата.
„В него трябва да се заложат мерки, които ще доведат до 2030 г. до подобряване на състоянието на 30% от увредени екосистеми и природни местообитания.
Тук се има предвид горски, земеделски и пресноводни морски екосистеми, както и антропогенни екосистеми, каквито са градовете“, каза Раковска.
Регламентът постановява, че
в градовете не трябва да намалява зеленото покритие, а напротив – трябва да се увеличава.
Това включва засаждане на нови дървета, създаване на зелени покриви, зелени стени и др.
„Ползата е голяма, защото този Регламент подпомага други типове законодателство, като слага задължения и срокове, с количествено измерение. Например – има цел в Регламента, свободнотечащите реки да бъдат 25 000 км. Това е хубаво за българските реки, за всички видове организми, които са свързани с реките. Друга полза е свързаността между местообитанията и екосистемите. Това означава, че ако имаме две защитени зони от Натура 2000, свързани от рекички с крайречна гора и успеем да запазим тази рекичка и крайречна гора, това може да бъде място, което създава буфер при различни природни катаклизми“, обясни Катерина Раковска.
Приемането на регламента е резултат от масова обществена мобилизация. През последните няколко години са събрани над 1 млн. подписа и послания от граждани, многократни призиви от над 6000 учени, над 100 компании, младежки организации и гражданско общество от различни сектори в защита на регламента и целостта на Зелената сделка.