СБ повиши прогнозата за растежа на БВП на България през 2021 г.

Основните двигатели на растежа са увеличение на износа и забележимо нарастване на вътрешното търсене и ръста на инвестициите

Новини
16:25 - 06 Октомври 2021
1785
СБ повиши прогнозата за растежа на БВП на България през 2021 г.

Реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на България се очаква да нарасне с 3,7% през 2021 г., съобщи Световната банка, като повиши прогнозата си от юни с 1,1 процента.

Прогнозата е икономиката на страната да се ускори до 3,8% през 2022 г., преди да се забави до 3,6% през 2023 г., посочва Световната банка в есенното издание за 2021 г. на своя доклад "Икономическа актуализация за Европа и Централна Азия".

Възстановяването до предкризисните нива вероятно ще се случи през 2022 г., пише БГНЕС. В краткосрочен план най-големият риск за перспективите е бавният темп на ваксиниране срещу COVID-19 в България - най-бавният в ЕС до момента, отбеляза Световната банка.

"Друг ключов риск в краткосрочен план е политическата нестабилност. Страната се насочва към нов кръг от предсрочни избори през есента след предсрочните избори през април и юли 2021 г., които не успяха да излъчат управляващо мнозинство", добави Световната банка.

След свиването с 4,2 % през 2020 г. икономическото възстановяване на България набра скорост през второто тримесечие на 2021 г., като растежът на БВП премина на положителна територия и достигна 9,6 % на годишна база.

Основните двигатели на растежа включваха увеличение на износа с 20,3 % и забележимо нарастване на вътрешното търсене и ръста на инвестициите.

"Тъй като вносът се възстановяваше с по-бързи темпове от износа, салдото по текущата сметка премина на червено през втората половина на тази година и вероятно ще се задържи там в средносрочен план, свивайки се до -3,4% от БВП през 2023 г."

Докладът показа, че очакванията на Световната банка за инфлацията в България остават непроменени в сравнение с прогнозата, направена през юни.

Предвижда се инфлацията на потребителските цени в страната да достигне 3,2% през тази година, след което да стигне до 3,3% и 3,4% съответно през 2022 г. и 2023 г.

През юли инфлацията се повиши до 3,0% на годишна база, което се дължеше главно на скока на цените на горивата. Въпреки това доходите на домакинствата нарастват по-бързо през второто полугодие - със 7,7% на годишна база, което се дължи най-вече на значителното увеличение на доходите от пенсии, се посочва в доклада.

"Това предполага реално нарастване на доходите през тази година, което ще стане по-изразено в бъдеще, поради базовите ефекти", посочва още Световната банка.