Сближаването на Виетнам и Китай не тревожи САЩ
Съединените щати ще продължат да си сътрудничат тясно с Виетнам. Това увери говорителят на посолството на САЩ в Ханой Камерън Томас-Шах, цитиран от "Ройтерс".
Изказването му идва, след като миналата седмица Ханой обяви, че ще укрепи връзките с Китай, включително по отношение на отбраната и сигурността. Решението дойде на фона на съревнованието на двете велики сили за влияние.
Лидерите на Виетнам подобриха отношенията с Пекин по време на посещението на китайския президент Си Дзинпин в Ханой миналата седмица - три месеца след като засилиха и отношенията си с Вашингтон, когато Джо Байдън пътува до страната - визита, която бе счетена за успех за "бамбуковата дипломация" на Виетнам.
Въпреки изказа в китайско-виетнамското изявление, който може да се разглежда като насочен срещу САЩ, опасенията, които могат да попречат на плановете на Вашингтон да задълбочи отношенията си с Ханой, досега са били подценявани.
"Нашите отношения с Виетнам не са свързани с никоя трета страна", подчерта Томас-Шах. "Тясното ни сътрудничество с нашите виетнамски партньори в различни сектори, като здравеопазване, образование, технологии и търговия, ще продължи в обозримо бъдеще", увери той.
В съвместна декларация, публикувана след посещението на Си, Виетнам и Китай се ангажираха с по-силно сътрудничество в областта на сигурността, включително по отношение на отбранителната промишленост и логистиката.
САЩ също работят за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната с Виетнам.
Карл Тайер, старши експерт по сигурността във Виетнам в Академията на австралийските отбранителни сили в Канбера, заяви, че е малко вероятно тези "амбициозни цели" с Китай да повлияят на сътрудничеството в отбраната с Вашингтон.
Виетнам и Китай се споразумяха и да засилят обмена на разузнавателна информация, за да попречат на "враждебните сили" да подкрепят масови движения като тези, довели през последните години до революции в бившите комунистически страни - за които критиците твърдят, че са насърчавани от Вашингтон.
"Акцентът върху "враждебните сили" не е изненада. Китайските лидери винаги нашепват това в ушите на лидерите на Виетнам. Но не преувеличавайте двустранното сътрудничество между тях по този въпрос. Те няма да споделят информация", подчерта Захари Абуза, професор по политика в Югоизточна Азия в Националния военен колеж във Вашингтон.
"Винаги има разлика между дипломатическите произношения във Виетнам и действителните опасения за сигурността", отбеляза на свой ред Реймънд Пауъл, бивш въздушен аташе към посолството на САЩ във Виетнам, който в момента ръководи проект на Станфордския университет в Южнокитайско море.
Ханой ще продължи да търси безопасната основа между успокояването на политическите очаквания на Пекин и заплахата, която Китай представлява - особено за неговата позиция в Южнокитайско море, където Китай и Виетнам имат противоречиви претенции, допълни той.