Седмицата: Гньетени чушки с годжи бери по празниците

Коментар
07:29 - 23 Декември 2024
2236
Седмицата: Гньетени чушки с годжи бери по празниците

Тъкмо да се зарадва човек, че подранилият исторически с 20 години 51-ви парламент излезе във ваканция чак до догодина по Ивановден, и йок – няма отърва(ва)не. Компания по празниците ще ни правят разговорите за съставяне на редовна изпълнителна власт – нямало изобщо да почиват. Които, поне изглежда, че даже са преговори, както и че дори и споразумение не за (не)коалиция, а просто за коалиция се пише на коленце (засега).

Работата е като в младо домакинство – без значение в брак или в съжителство, което е решено сам самичко да си приготви празнична трапеза за Бъдни вечер, че и за Коледа. Ама не по бабините статуквови писани на ръка рецепти, щото като сготвят (модерно е!), ще трябва доказателственият материал – снимка, видео - да се качи в социалните мрежи. Затова няма как да е някаква си боб чорба, а ще е с кейл, с манголд (нищо че още прабабите им са ги имали в градинката на двора като листно зеле и листно цвекло). Няма как да е пуйка с кисело зеле – патка с портокали ще е. А на свинското с праз се налага поне да му се добави ананас. За десерт изобщо няма как да се говори за тоя тъпия тиквеник - става, ама само ако му се метнат някъде около две шепи годжи бери. Пък накрая, ако нещо се обърка – доставката на дюнери е денонощна и без почивен ден, пардон – 24/7 е! И са досущ като пълнени чушки, известни и като гньетени пиперки.

Тъкмо гнет, от упражнявам гнет - тормозя, потискам, измъчвам – ни се сервира баш сега по Коледа и Нова година, по „най-светнатите“ празници откъм почивни дни, дето може „да си ги слеем“ с уж работните ведно. Предизвестен гнет, след като след изборите, дето бяха още на 27 октомври, „преговарящите“ се наканиха да се „разработят“ за 27 декември. Ма законно е, дори е конституционно. На тази дата е Стефановден – третият ден на Коледа, дето не попадна сред официално почивните, когато се наливаше бетонът на най-новата ни (все още, само с 6 поправки) конституция през 1990-1991 г., щото нещо много станали официалните празници, пък се държеше тогава твърдо на 1 май. За да може всъщност да се слива с 6 май, ама това се разбра по-късно, а и в момента ни е далеч тая майска „почивка“ – най-вероятно чак някъде към следващите нередовни избори.

Ми те нека си работят – ние в момента ваканцуваме именно до следващото даване на глас, ще си рекат даже и малкото останали дето все още все пак ходят по урните. Да, нека, ама още изминалата предпразнична седмица ни даде да разберем колко празнично ще я караме. Каквото и сами да си сготвим – традиционно-модерно за последната многоизборна петилетка, ще ни тъпчат като боб в чушки с поредната недоварена политпартийна каша.

Е, свикнахме му! Само дето обаче тревожното този път е, че принципно спечената тъкмо от содата содена питка, непрестанно тия дни с мед ни я мажат, убеждавайки ни, че този път е фрашкана с късмети. Да ни излезе късметът в обзавеждането с истинска редовна власт. Като даже и политологията е в шок от толкова много сладко.

Ето и какво се чува цитатно за тоя - ако не „диабет“, то поне преддиабетно състояние. „Това изглежда тревожно добре. ГЕРБ и ДБ зазвучаха абсолютно еднакво, направо няма разлика“, „Ако се постигне споразумение между ГЕРБ и ДБ, то ПП или трябва да бъдат убедени (да се присъединят), или от ПП плавно един по един ще преминават към ДБ“, „Има симетрия: ДБ казват на Борисов да се отърве от Делян Пеевски, а Бойко им казва да се отърват от ПП“, „Къде е БСП в цялата работа няма особено значение. БСП най-вероятно може да се долепи до властта, което ще бъде успех за тази партия“.

Продължава се и с още по-оптимистични заключения. „Това, че ГЕРБ-СДС преговаря с ДБ и евентуално ще управляват пак заедно, не може да е новина“, „Появата на Радан Кънев в преговорния екип на ДБ е знак, че досегашните говорители на коалицията не са се справили. Това в най-голяма степен се отнася за ПП и лидерите й Кирил Петков и Асен Василев, които дори не са част от преговорите“, „Изглежда, че досега преговорите вървят по дневния ред на Радан Кънев. В тях се набива на очи, че Атанас Атанасов, който много пъти медийно „е уволнявал“ Борисов, не участва“, „Преговорите не са публични, но след поредния им рунд преговарящите политически сили пускат по едно и също време напълно еднакви прессъобщения“, „Шансът е налице, само трябва да го грабнат, когато президентът Румен Радев връчи първия мандат на ГЕРБ-СДС в началото на следващата година“.

Красота! Изглежда така, че вместо ЧНГ, когато се върнем тъкмо по Богоявление на работа след голямото, не само за депутатите, „сливане“ – можем да се поздравим направо с ЧНП.

„Честито ново правителство“, ли? Само дето според традиционния по български (не)оптимизъм „много хубаво – не е на хубаво“. Може изведнъж да се окаже, че тоя разговорно-преговорен почти „меден месец“ не е като да е по мед и масло. А че просто големият балон е надут с газове от преяждане с гньетени чушки. Ама не нагнетени с боб, а тъкмо с годжи бери. С уж суперхраната във вид на тия плодчета, дето растат на много бодлив храст. За който, откак го завъдиха това хималайско чудо по селските дворове у нас, бабите политологично анализират: Пуст да опустее, с тия кореняци избива навсякъде. Като трънките е - отърване няма.

Така де - от трън, та на годжи бери. Бери го, вари го – все същият един вид политпартиен неизтребим паразит си остава. А след него, дори и в тази празнична преговорна атмосфера, най-голямата вероятност е пак само миризливи предизборни газове да останат.