Седмицата: Припикаване! Или колко струва тъмното и студеното
Честито Рождество и Честита Нова година – едното мина, до другото мъничко остана. Ма защо да ги делим – слели сме ги и откъм почивни дни, а и, така или иначе, срещата ни с двете събития все е под лозунга „Ха, наздраве - Весели празници!“. Сядаш на софрата и обединяваш Коледата – Рождественската Бъднина, с пълно зачеркване на Старата в името на Новата година – на Не(с)Бъднината.
То за Рождество по-подходящо е да си пожелаваме Светли празници, ще отчете някой, дето се е напънал да търси светлината в душата. Пък за ЧНГ-то кво да умуваш, просто весело трябва да е – ще го измислиш как да не го мислиш и догодина по същото време.
Само дето кви ги мислихме – кво стана! Светлината ще е по Нова година понеже пукотевицата (пиратки, фойерверки) е забранена – заменена със „светлинно шоу“. Пък по Коледа настана Тъмнината!
Дойде уж толкова чаканият за през зимата естествен сняг! Та да ни светне, че когато „сняг се сипе на парцали – значи вАли“, у нас означава, че „светлините на града“ – еле пък по селата – угасват. Та както прагматичните банскалии и на най-романтичния снеговалеж си му викат „Маа снег!“, така и най-романтичната тъмнина само на свещи от Бъдни вечер насам си е просто „Нема ток!“. Което голямо нЕмане в голяма част от все пак електрифицираната ни държава продължи цялата отминала празнична седмица. А сега изглежда се чака от същата романтика и по Нова година. Нещата поне така изглеждат – сетиха се да се секат дървета по трасетата на електропроводите когато вече са изпонападали „по жицата“. Което някак си ни провожда вест, че ще ги дават тия цепеници за огрев на нямащите ток.
Разбира се през цялата изминала празнична седмица основната новина е по-чудна и от коледно чудо: Пуснаха сняг – спряха тока! Прогнозните очаквания са, че шоуто, пардон – чудото!, ще продължи и през новата, новогодишно-празничната седмица. Разбира се, че и държавата чудно се намеси – щели да се плащат неустойки на нямащите ток, пък можело допълнително и глоби да се треснат на Тримата лоши ДядоКоледовци – ЕРП-тата, дето не са си свършили работата в снега, а само са го „припикали“ уж по договор.
Припикаването обаче изначално е на държавна нога – на принципа „ляв крак – десен крачол“. Ако държавата (ни) – в случая държавната КЕВР си вършеше работата и без „чудото сняг“, то би трябвало (по закон!) „да следи стриктно инвестиционните програми на ЕРП-тата - какви средства са вложени, какви резултати са постигнати и как те влияят на качеството на услугите“. А не да чакат да падне сняг или друго „природно бедствие“ та да се наканят да правят проверки – нещо като „ангели в снега“. Ама в опикания вече сняг, макар същата КЕВР да е оборудвана с достатъчно правомощия за проверка „как ЕРП-тата изпълняват годишните си инвестиционни програми и включените в тях проекти за поддръжка, модернизация и разширяване на мрежата“. Освен това може да „анализира ефективността от тези инвестиции - доколко допринасят за подобряване на качеството на услугите“. Също така, о, чудо – пак КЕВР, „Има право да прави проверки на място - извън утвърдения график за планираните, да поиска допълнителна информация, за да се увери, че отчетените инвестиции действително са направени. Така Комисията гарантира, че разходите, включени в цената на електроенергията, са оправдани“. Т.е. да си върши най-най-главната работата - да работи за интересите на потребителите.
Даже и да я свърши тая работа държавно-регулаторният орган, то да не е само по празниците, не единствено с размахване на пръст. И най-вече не с изсипване на държавни пари във вид на шумна акцията, за да се потуши общественото напрежение, когато няма напрежение в жиците, които са отговорност на недържавните ЕРП-та, „само“ се контролират от държавата.
Ма кво е това преливане от пусто в празно, дето на всички ни е ясно, ще каже всякой. И то по празниците, когато се прелива вино из дамаджаните и се претака като за последно зелето. Ми просто ей така, празнично предновогодишно да отчетем колко струва тъмното и студеното по Коледа. Дето ще е от и без това припикания ни, че и о*кан държавен бюджет. В случая 2 милиона в лева (засега) ще са компенсациите за хората-данъкоплатци, прекарали (се) празниците на тъмно и студено: „Служебният кабинет ще компенсира около 20 000 домакинства, засегнати от проблемите с тока“.
Е кво пък толкова – някакви си 2 милиона, при положение, че за избори непрестанно даваме стотици пъти повече. Така, де – само за трите кампании (две предсрочни за парламент и една редовна за Европарламент) през отминаващата 2024-а държавата е платила почти 240 милиона лева за организацията, сочи прясната статистика. Ама сочи и друго – самите партии-участнички общо са платили някакви си 14 милиона лева. И то най-вече от субсидиите им, които държавата им плаща.
Някак си това пито-платеното между държава и партия прилича на онова между държава и ЕРП-та. Особено си мяза по тъмния и студен резултат.