СЕМ ще дебне във фейсбук
Опасно за деца съдържание, реч на омразата, расизъм и ксенофобия, призиви за насилие, нагнетяване на етническо напрежение, дори и сексизъм - това ще са част от нарушенията в онлайн пространството, за които ще следи Съветът за електронни медии (СЕМ), според новите правомощия на регулаторния орган.
В края на декември влязоха в сила промените в Закона за радио и телевизията (ЗРТ), с които бяха адаптирани към българското законодателство новите текстове на европейската директива за аудиовизуалните медийни услуги. До момента под регулацията на СЕМ попадаха единствено електронните медии – радио и телевизия, а техните задължения за качество и отговорност за съдържанието са разписани в ЗРТ. В обхвата на закона обаче вече влизат и онлайн медии и социални мрежи, които имат оригинално видеосъдържание.
Новите разпоредби задължават дори онлайн медиите да спазват и професионалните стандарти, описани в Етичния кодекс на българските медии, разработен от Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ и националните етични правила за реклама и търговска комуникация, разработени от Сдружение „Национален съвет за саморегулация“.
На мониторинг ще подлежат, освен платформите за споделяне на видео като Facebook и YouТube, но и онлайн медии, които излъчват на живо, произвеждат собствени видеа или пък имат авторски предавания и студио с образ и звук. Ако видеата са елемент от съдържанието на публикацията в даден сайт, то онлайн медията не попада под мониторинга на СЕМ.
Ще е под наблюдение обаче, ако сайтът има отделна секция, в която се събират видеа. Т.е. те са подредени в своеобразен каталог и могат да бъдат лесно потърсени и намерени като отделно съдържание. Засега ще се прави изключение за съдържание, което има само звук, уточни Бетина Жотева, председател на СЕМ, пред Club Z.