Шефът на БАН : Обидени сме, науката е напълно неглижирана!

Шефът на БАН акад. Юлиан Ревалски коментира защо се готвят протести и защо учените не са доволни от бюджета, който им е отпуснат от държавата през тази година.
"Бюджетът на една такава организация като БАН има два стълба - единият идва по линия на държавата или така наречената бюджетна сусбидия. Тя е предназначена за поддръжка на научния потенциал, част от националния суверенитет на една държава. Както се видя с кризата с Ковид-19, ако не бяха учените, доста неща щяха да са различни. Има и един втори стълб и той е свързан с проектното финансиране. От него се финансират инфраструктура, поддпръжка, мобилности. Този, който идва по линия на държавата, е изключително важен, защото осигурява устойчивото развитие на една организация. Смея да твърдя след повече от 10 години реформи, че БАН работи така, както Националния център във Франция", даде за пример Ревалски в предаването "Лице в лице" по бТВ.
"За тази година се предлага едно увеличение на бюджета с 2 млн. лева, което е само за увеличение на минималните работни заплати и за осигурителния праг. Не може да го ползваме за нищо друго. На практика няма никаква нова инвестиция в науката. Ние имаме национална стратегия от 2017 година, в която беше предвидено до 2020 година финансирането на науката от държавния бюджет да бъде около 1% от БВП, то сега този процент няма да е повече от 0,4%, почти три пъти по-малко. Ние сме обидени и възмутени от това, което ни се предлага", категоричен е директорът на Българската академия на науките.
"Министерски съвет прие едно постановление в края на 2020 година, в което осигури на нашите колеги от академичния състав във висшите държавни училища минимално заплащане на асистентите 1300 лева, докато БАН беше оставен извън това постановление. Държавен акт, който разделя едни учени от други учени. В момента един асистент в БАН получава около 940 лева. Това не е никак малка разлика. Къде ще отидат младите учени според вас? Оттогава водим постоянно диалог с МОН, включително със сегашното ръководство. В дебатите, които имахме, министерството прие, че учените не може да се делят. Едни и същи са изискванията, за да станете асистент в Софийския университет, например, и в БАН. Разликата еп над 30% в заплащането и това е недопустимо. Тази година науката е напълно неглижирана в този бюджет, тя не е извадена като приоритет. Науката и образованието са като скачени съдове", добави Юлиан Ревалски.