Шпионски игри: Между 5 и 10 години затвор получиха българите осъдени за шпионаж в полза на Русия

Лидерът на групата Орлин Русев ще търка наровете най-дълго

Русия
19:00 - 12 Май 2025
1584
Шпионски игри: Между 5 и 10 години затвор получиха българите осъдени за шпионаж в полза на Русия

Лидерът на базираната във Великобритания руска шпионска група, която според прокурорите е извършвала наблюдение за Кремъл, беше осъден от лондонски съд на близо 10 години и 8 месеца затвор.

47-годишният Орлин Русев се призна за виновен преди процеса по една точка от обвинението в заговор за шпионаж в полза на Русия, след като полицията откри хиляди съобщения между него и Ян Марсалек, който ръководел звеното от български граждани от чужбина.

Четирима мъже и две жени са били част от шпионска мрежа.

Полицията разпространи кадри, на които се вижда зрелищния арест на Орлин Русев
Между 2020 г. и  2023 г. българите са извършили операции по шпионаж във Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора, насочени по-специално срещу дисиденти на Кремъл и журналисти.

Катрин Иванов беше осъдена на 9 години и 8 месеца по първото обвинение и 15 месеца затвор по второто обвинение. Съдът приема, че Иванова не е замесена в нито една шпионска дейност без да има среща с Бисер Джамбазов. Но Иванова "е извършвала всичко по свой избор", заяви съдия Хилиард и добави, че е убеден, че тя е измамена от него.

Ваня Габерова беше осъдена на 6 години и 8 месеца. При произнасянето на присъдата на Габерова съдията заяви, че тя е замесена в 3 от 6-те операции.

Иван Стоянов получи присъда от 5 години и 3 седмици затвор.

Тихомир Иванчев получи 8 години затвор. Съдията отбеляза, че неговото участие в шпионската група приключва преди ареста им през 2023-та година. Иванчев има и добро поведение в ареста.

Всеки от осъдените може да бъде депортиран, но трябва да излежат поне половината от присъдите, за да бъдат помилвани.

Според съдът в Лондон 6-мата българи са били мотивирани не от идеология, а от финансова изгода.

На започналия в края на октомври 2024 година процес Русев, Джамбaзов и Стоянов се признаха за виновни, докато Иванова, Габерова и Иванчев пледираха невинни. В хода на процеса е установено, че шестимата българи стоят зад 6 операции в периода от 2020 и 2023 година, които са включвали следене на хора и обекти за руското разузнаване на територията на Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора.

Цел на първата операция е българският разследващ журналист Христо Грозев, който е бил следен в Европа, обсъждано е и да му бъде откраднат лаптопа и телефона, или да бъде отвлечен или убит.

Втората операция е насочена срещу руския дисидент Роман Доброхотов. Той е следен в няколко държави.

Третата операция е около казахстанския политик Бергей Рискалиев, който е избягал във Великобритания.
Операция 4 включва планове за подривна дейност срещу посолството на Казахстан в Лондон през септември 2022 г. Групата е планирала да организира фалшиви протести, за да събере разузнавателни данни, които да бъдат предадени на Казахстан.

В рамките на петата операция групата е шпионирала американска военна база в Щутгарт, която се е смятало, че е използвана от украински военнослужещи.

Шестата операция е насочена срещу Кирил Качур - руски гражданин, който е определен за "чуждестранен агент" в Русия през ноември 2023 г.

Според съда в Лондон шестимата българи са били мотивирани не от идеология, а от финансова изгода.

Според прокуратурата е абсолютно очаквано те да получат присъди от над 10 години затвор, тъй като са застрашили човешки животи и са накърнили националната сигурност на кралството.