Шутът Хавиер Милей ще изкара Аржентина от Парижкото споразумение за климата
Според президента глобалното затопляне било "социалистическа лъжа"
Аржентина обмисля напускане на Парижкото споразумение, присъединявайки се към новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в преразглеждането на глобалното споразумение за климата.
"Ние преоценяваме нашата стратегия по всички въпроси, свързани с изменението на климата", каза външният министър на страната Херардо Вертейн пред The New York Times, добавяйки, че страната има фундаментални съмнения относно това, което движи изменението на климата. The Washington Post също съобщи новината, цитирайки неназован държавен служител.
Аржентина оттегли делегацията си тази седмица от преговорите за климата на COP29 в Баку, Азербайджан,
само дни след двуседмичната среща на върха. Вертейн каза пред Times, че не е взето окончателно решение относно Парижкото споразумение от 2015 г., но отбеляза, че Аржентина преразглежда участието си в сделка, която "има много елементи".
"Решихме да оттеглим нашата делегация и да преоценим позицията си, нищо повече", каза Вертейн. "Мисля, че това е суверенно право."
Аржентинският президент Хавиер
Милей описа изменението на климата и международните усилия за ограничаването му като "социалистическа лъжа".
В четвъртък той се срещна с Тръмп в неговото имение Мар-а-Лаго. Майлей беше първият държавен глава, който Тръмп прие лично след победата на изборите на 5 ноември.
По време на предизборната си кампания Тръмп каза, че ще изтегли САЩ от Парижкото споразумение. САЩ напуснаха за кратко по време на първия мандат на Тръмп, но други държави не ги последваха.
Изборът на Тръмп и напускането на аржентински дипломати хвърлиха сянка върху тазгодишната среща на върха за климата COP29, която търси голяма нова сделка за подпомагане на развиващите се страни, включително Аржентина, да финансират чиста енергия и да се предпазят от екстремни метеорологични условия.
Говорейки пред репортери в Баку относно заповедта на Милей към преговарящия екип на Аржентина да напусне преговорите, водещият преговарящ на ЕС Джейкъб Верксман каза: "Притеснително е. Разбира се, тревожно е, когато някоя страна напусне процеса."