Симеонов иска строгост към църквата в извънредната ситуация

Обединени патриоти настояват за полицейски час и спиране движенвието на автомобилите

12:41 - 18 Март 2020
2658
Симеонов иска строгост към църквата в извънредната ситуация

Обединени патриоти ще подкрепят на първо четене извънредния закон. Това стана ясно от изявлението на лидера на НФСБ Валери Симеонов.

Той иска и църквата да вземе мерки срещу вируса и причастията да не се дават с една лъжица за всички миряни: "да не се правим, че тя е свещена." Ние сме в състояние на война с един невидим враг, изтъкна патриотът.

Симеонов иска и полицейски час. Той настоява да се забрани движението с автомобили, пише news.bg.

Извънредните мерки според него трябва да важат и за бременните жени и за тези, които се подлагат на инвитро. Според него извънредното положение въвеждало извънредни мерки и в трудово-правните отношения. За пример той даде казус с бременна касиерка, единствен служител в магазина. Симеонов попита, ако я пуснел работодателят в отпуск какво ставало. В закона се предлага работодателят да е задължен да дава отпуск на бременни служителки, ако те го поискат.

Също така Валери Симеонов постави акцент върху това законът да е кратък и ясен.

Хасан Адемов предлага към мярката за бременните жени, които предлага властта, да се включат и служителите над 60 години, защото и те са уязвими. Затова според ДПС и те трябва да ползват задължително отпуск,ако поискат. Законът предлага, когато работата на предприятието или на част от него е преустановена при извънредно положение поради издадена заповед на компетентен държавен орган, но работниците и служителите не ползват платен годишен отпуск от работодателя, наетите лица да имат право на обезщетение. Размерът на обезщетението е 50 на сто от брутното трудово възнаграждение, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната. Обезщетението се дължи от работодателя на работника или служителя.

В случая, когато не е предоставен платен годишен отпуск при обявено извънредно положение и работодателят е преценил да прекрати работата на предприятието или на част от него, без да има забрана за извършване на такава дейност, наложена със заповед на държавен орган, работодателят е длъжен да изплати пълния размер на брутното трудово възнаграждение на наетото лице.