Скандал! БФС получи обвинение за изнудване
Поредният сериозен скандал се заформя около БФС и по-специално по някакъв начин е свързан с предстоящия конгрес, който трябва да се проведе на 18 март. Президентът на женския ФК Олимпия Шумен Панайотис Папас сигнализира Дарик радио и dsport, че е бил изнудван от БФС, след като е станало ясно, че е сред клубовете подписали декларацията, с която се иска конгресът на 18 март да бъде изборен.
Футболната централа подава сигнал до прокуратурата в Шумен за проверка за наличието на „свързани лица“ в управлението на клуба. В същото време служителят на БФС Деница Крумова се обажда на Папас с искане да бъде оттеглено пълномощното към адвокатите, обслужващи екипа на Димитър Бербатов и го заплашва, че ще му създаде проблеми (отнемане на лиценза). Ако пълномощното обаче бъде оттеглено, то и сигналът към прокуратурата ще бъде спрян.
От БФС потвърждават за подадения сигнал, който се базира на статия в медиите от август 2021 година, но определят твърденията за изнудване като неоснователни.
Кой е Панайотис Папас?
Той е във футбола от над 30 години. Играл е в Гърция, учил в НСА, а също така е бил съдия в България. През 2007 година създава женския футболен клуб Олимпия София, който става три пъти вицешампион и веднъж носител на Купата на България. През 2017 година отборът се мести в Шумен, а е член на БФС от 2009 година. От 2010-та клубът е регистриран в Министерството на спорта. През 2017 само сменя регистрацията си от София в Шумен. През този период Албена Тодорова е член на УС на клуба, а Панайотис Папас е председател на УС. „Винаги регистрирането на клубовете и вписването в министерството минава през БФС“, казва Папас.
Случаят!
На 20 януари 2022 година БФС в лицето на Борислав Попов, като изпълнителен директор, внася сигнал до МВР- Шумен и прокуратурата, искайки проверка за наличието на свързани лица в управлението на клуба, което е забранено по закона за физическото възпитание и спорта. Цитира се статия в местен сайт от 28.08.2021 година, в която е написало, че треньорката на отбора, която е и член на УС се казва Албена Тодорова Папас. Също така се цитира и информация от зоналния съвет на БФС в Шумен.
Панайотис Папас твърди, че има църковен брак с Албена Тодорова в Гърция, който не се признава в България, където важат само гражданските бракове и нарушение на закона, според Панайотис Папас, няма.
Той твърди, че междувременно една от служителките на БФС и бивш съдия Деница Крумова се свързва с него (три пъти в рамките на един ден) и му заявява, че трябва да си оттегли пълномощното дадено на екипа на Димитър Бербатов, а БФС ще оттегли сигнала към прокуратурата. Освен това го заплашва, че ако не го направи, ще му създаде проблеми и ще направи така, че да бъде отнет лиценза на клуба. Няколко пъти в разговорите е цитиран Борислав Попов.
Интересен е фактът, че сигналът към прокуратурата и цитираните разговори идват броени дни, след като е внесена подписката в БФС за изборен конгрес на 18 март и от нея става ясно, че ФК Олимпия е сред клубовете, които са я подписали.
Според Панайтоис Папас ситуацията в управата на клуба не е променяна от самото му създаване.
Друг интересен факт е, че клубът не е подписал декларация за извънреден конгрес през октомври и тогава няма проблеми от подобно естество, независимо, че статията в шуменски сайт, на която се базира сигнала, е от август 2021 година.
Разказът на Панайотис Папас
„В петък ми се обади инспектор от районно управление на МРВ в Шумен, че е образувана преписка, защото г-н Борислав Попов е подал сигнал или жалба за извършване на престъпление от общ характер. Престъпление реално няма, щеше да е комично, ако не беше трагично, като ви кажа с какво се занимава БФС в момента. Те трябва да вършат друга работа, а не да търсят през фейсбук или интернет. Последното вписване в новия регистър на МС е от 5.07.2021 година. Документите предадохме лично на г-жа Деница Крумова и тя лично ги заведе при г-н Попов. Казаха, че са ок. След два дни Министерството на спорта също провери документите и ни вписаха. Участвахме в извънредния конгрес на 12.10. Пак преди конгреса се проверяват всички документи“, казва Папас.
„След конгреса видях, че месец и половина не се вписва Борислав Михайлов като президент и Изпълкома многократно зададох въпроса какво се случва. Ние сме редовен член на БФС, а БФС е сдружение, което нито е губерня на г-н Михалов, нито на г-н Попов. Останаха без отговор. Тогава ми изпратиха декларацията от екипа на г-н Бербатов и я подписах. Само да вметна, че 11 от 17 шуменски клуба са я подписали тази декларация. За предишния конгрес на 12.10 не бях подписвал декларация, не ми бяха изпращали“, допълва още той.
„Сега, на база тази декларация за изборен конгрес, след като внесоха документите в БФС, защото съвпадат датите с подаването на сигнала в прокуратурата. Г-н Попов сметна за необходимо да рови в интернет, във фейсбук и представя една снимка. Ние с г-жа Тодорова имаме църковен брак в Гърция от 2011 година, който обаче не се признава в България. В България се признава само граждански брак. Те намериха една снимка и я представиха като документ – ето вижте г-н Папас е извършил престъпление и е подал декларация с невярно съдържание и неистински обстоятелства. Явих се в понеделник при инспекторката и му показах семейния кодекс и му показах всички документи в това число и писмо от ГРАО с отказ за признаване на църковния брак. Това означава, че фактически не сме в брак и нямаме задължения. Всеки може да направи справка в ГРАО и да види, че и двамата се водим несемейни“, допълва той.
„Тук започва истинската развръзка. И прокурорката, и инспекторката ме попитаха защо БФС са пуснали такъв сигнал. Аз им казах, че като президент на клуба подписах декларацията за изборен конгрес. Казах им, че в петък сутринта около 10 часа ми се обади г-жа Деница Крумова и започна да ме агитира „Изтегли пълномощното, което си дал на кантората, която представлява Бербатов, иначе ще имаш проблеми“. Това се случи пред двама свидетели, тъй като я пуснах на високоговорител. Втори път ми звъня и пак каза, че ще имам проблеми. Каза: „Аз се занимавам с тези документи, открихме нередности, ако не оттеглиш това пълномощно аз ще направя така, че клубът ще загуби лиценза“. Попитах я коя е тя, че ще го направи и тогава отново ми спомена името на Борислав Попов. Казах ѝ, че ме изнудват. Подават фалшив сигнал в прокуратурата, за да изтегля пълномощното към Бербатов. Попитах я дали някъде в пълномощното вижда да пише, че подкрепям Бербатов или някой друг. Чисто изнудване. Третото обаждане от Деница Крумова каза: „Бях при г-н Попов и неговото мнение е, че ако изтеглиш пълномощното, изпратиш писмо към Бербатов, тогава ни е ще изтеглим сигнала към шуменската прокуратура“, заявява още Папас.
Пред Дарик радио и dsport Панайотис Папас изрази притеснение, че и други клубове могат да минат по този път. „Тук при мен случаят е ясен. Предполагам, че същото нещо ще го направят с всички клубове, които са подписали тази декларация и според мен БФС не плаща на г-н Попов и г-жа Крумова да търсят със Фейсбук“, казва собственикът на Олимпия.
Той разкри, че обмисля възможността да подаде жалба срещу Борислав Попов. „Според нас г-н Попов е направил набеждаване. Обвинява ме в несъществуващо престъпление пред държавните органи, което е по-сериозно от клевета и обида, за което се третират частните лица. Сега обсъждаме възможността да подам жалба срещу него“, заявява Папас.
Отговорът на БФС!
Дарик радио и dsport пуснаха официално писмо до БФС, още преди публикуването на материала с искане за становище по обвиненията. От футболната централа потвърдиха сигнала към прокуратурата за извършване на проверка за наличието на свързани лица в управлението на ФК Олимпия. Цитира се и нормативната уредба, която не позволява съпрузи да участват в управлението на дружества към спортни федерации. Интересното е, че в становището от БФС цитират Агенцията по вписванията, където в управлението на клуба са записани лицата Панайотис Христос Папас, Албена Иванов Тодорова и Хасан Мустафов Хасанов.
„От предоставени данни от областното ръководство на БФС в Шумен - http://www.zashumen.bg от 28.08.2021 г. - дописката „Олимпия Шумен иска да стартира с победа“ се установи, че старши треньор на клуба е Албена Тодорова Папас. Съвпадението във фамилните имена – на Панайотис Папас с Албена Тодорова Папас, даде основание да се поиска проверка, за да се установи връзката между двете лица. Компетентен орган да извърши такава проверка е съответната прокуратура. Това е необходимо, за да се установи дали е допуснато или извършено нарушение на чл. 15 от ЗФВС. При наличие на свързани лица в управителния орган на клуб, същият не може да бъде член на спортна федерация – чл. 15 ЗФВС. БФС все още не е уведомен за резултата от проверката“, се казва в становището на БФС.
„Твърденията за изнудване са неоснователни. БФС е подал сигнал за извършване на проверка и до нейното приключване няма правна възможност същият да бъде оттеглен. За БФС спазването на закона е висша ценност, която не може да бъде пренебрегвана заради дребни сметки - кой и каква декларация за кого бил подписал“, се казва още в отговора на БФС.
Изводът!
Всеки сам може да направи извод за целите на тази проверка и причините за тези действия на БФС, но много въпроси остават отворени. Някои от тях са:
1. Има ли връзка сигнала за проверка към прокуратурата от страна на БФС с подписаната декларация от ФК Олимпия, с която се включва в искането за изборен конгрес на 18 март?
2. При една и съща управленска структура на ФК Олимпия от 2007 година насам, защо сезирането на прокуратурата за евентуален проблем идва в този момент, цитирайки публикация в пресата от август 2021 година? Дата още от преди конгреса на 12.10.2021, за който ФК Олимпия не е подписвал декларация за провеждането му.
3. В официалния отговор на БФС ясно са посочени имената на членовете на УС на клуба взети Търговския регистър. Там няма съвпадение на фамилиите, а реално сигналът се основава единствено на публикация в шуменски сайт. За какво говори това?
4. Има ли клубове, които не са подписали декларации за изборен конгрес, но срещу тях също са образувани подобни проверки?