След пандиза: Само 5% от грешниците намират работа

75 на сто се връщат обратно зад решетките още през първата година на свобода

Новини
10:47 - 01 Април 2025
1452
След пандиза: Само 5% от грешниците намират работа

Едва 5% от затворниците у нас намират работа след като излязат от затвора. По данни на варненското Сдружение "Алтруист", 75 на сто се връщат обратно зад решетките още през първата година, най-често заради кражби. Специалистите в организацията казват, че са необходими законодателни промени, които да помогнат на хората, изтърпели наказанията си, да си намерят работа, за да имат шанс за по-добро бъдеще.

Животът на Иван Киров е белязан завинаги от двугодишна присъдата в испански затвор. Връща се в България, но отново попада зад решетките заради кражба. След края на наказанието иска да започне живота си на чисто, но се оказва, че никой не го наема на работа.

"Където и да отида – свидетелство за съдимост и опааа, съден – иди другаде. Почнах напред, назад, на черно, обещава ти едно – не ти дава парите. Затворници, викат, не ни трябват на нас! Ей така ми отидоха годините", споделя Иван Киров пред БНТ.

Много бивши затворници не успяват да се интегрират в обществото. Те са зачеркнати от семействата си, нямат прехрана, нито покрив над главите си. И залитат отново.

"И на мен ми е минавало през главата. Не искат да те вземат на работа – идва ти дотук! Има някои – чупи прозорец и пак влиза – да не е на студено. Аз бял ден не видях оттогава с работа нормална. Затова хората се озлобяват, когато излязат от затвора", коментира Иван Киров.

Всяка година от варненския затвор излизат на свобода около 600 души. Няма държавна програма, която да им помогне да си намерят работа. С това се заемат неправителствени организации, като сдружение "Алтруист" във Варна.

"Много ми помогнаха – във всяко отношение, за лекарства, ако са ми трябвали, дрехи, за работа гледат – те се обаждат на работодателя", подчерта Иван Киров.

Данните сочат, че само 7% от работодателите у нас биха наели бивши затворници.

"Те доживот не могат да се реализират на пазара на труда и остават извън системата. А няма нищо по-страшно от отчаяния човек. Лишени от възможността да си печелят парите, правят престъпления, за да се върнат в затвора, защото там има покрив, там е топло, там има храна", категорична е Албена Димова - председател на Сдружение "Алтруист".

Затова от сдружението настояват за промяна в законодателството. Посочват добри практики в други държави. "Примерно в една Турция, ако предприятието е над хиляда човека, те са длъжни да назначат 50 човека, които са лежали в затвора", обобщи Албена Димова - председател на Сдружение "Алтруист".

Доскоро и в България е имало субсидирана от държавата заетост, но са били назначени едва 9 души, изтърпели наказанията си.

"Ще се опитаме да върнем този член 55 с настояването да се увеличат парите и по този начин работодателите да бъдат стимулирани да наемат лица, лежали в затвор. Освен това данъчни и други облекчения", смята Албена Димова.

Тъй като много от лишените от свобода нямат образование и трудови навици, от сдружението организират квалификационни курсове още в затвора, съобразно търсенето на пазара на труда. В момента организират и трудова борса в помощ на излезлите от затвора.