След Путин: Ердоган спира тока на „Дойче веле”
Висшият съвет за радио и телевизия (РТЮК) в Турция обяви, че "Дойче веле" и още две чужди медии трябва да получат разрешение за работа или достъпът до платформите им ще бъде блокиран, съобщи в сряда член на Съвета, цитиран от Ройтерс.
Решението идва само дни, след като и Русия дръпна шалтера на медията.
Според данните три чуждестранни медии имат 72 часа, за да получат лиценз за работа, в противен случай достъпът до платформите им ще бъде блокиран.
Илхан Ташчъ, член на РТЮК, който е и депутат от опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП), критикува решението на Съвета за искане на лиценз за сайтовете на турски език на Дойче веле (Deutsche Welle), Гласът на Америка (Voice of America) и Евронюз (Euronews). Той посочи, че това е поредно посегателство върху свободата на медиите в Турция.
Взето бе решение с мнозинство от гласовете, че се предоставят 72 часа на сайтовете amerikaninsesi.com, dw.com/tr, и tr.euronews.com да получат лицензи, написа в Туитър Ташчъ, който е един от деветимата членове на Висшия съвет на РТЮК.
Повечето членове на Висшия съвет за радио и телевизия са от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
През последните години Турция предприе стъпки за засилване на надзора над медиите, като предостави на РТЮК възможност за голям контрол над цялото онлайн съдържание, което може също така да бъде премахвано.
Ташчъ посочи, че истинската цел на РТЮК е контрол на свободата на медиите, пише marica.bg.
Западните съюзници и правозащитните организации обвиняват правителството на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, че използва опита за преврат през 2016 г. като претекст за заглушаване на инакомислието. Правителството отхвърля тези твърдения, като заявява, че тези мерки са необходими заради заплахите за сигурността, с които се сблъсква Турция, отбелязва Ройтерс.
По време на близо 20-годишното си управление Ердоган често е критикувал медийното съдържание, което не съвпада с консервативните ислямски ценности.