След ярката кандидатура на доц. Стойнев: ПП-ДБ казаха още две имена - за КЕВР и КЗК

Това са знаковият експерт в енергетиката Меглена Русенова и икономистът Юлиан Войнов

Топ
17:33 - 21 Февруари 2025
3230
След ярката кандидатура на доц. Стойнев: ПП-ДБ казаха още две имена - за КЕВР и КЗК

След като вчера обяви номинацията на доц. д-р Иван Стойнев за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) днес от ПП-ДБ с прессъобщение обявяват още две свои имена за регулаторите - д-р Юлиян Войнов също за член на КЗК и Меглена Русенова за председател и за член на КЕВР.

Поддържайки позицията, че трябва да има независими, прозрачни и отчетни регулатори и контролни органи, ПП-ДБ взе решение и предлага кандидати с доказана експертиза, постижения в съответната област, обществено признание и високи нравствени качества, които се ползват с подкрепата на професионални организации, асоциации и сдружения, на академичната общност и неправителствени организации, посочват в прессъобщението.

Повече от дванадесет години Меглена Русенова e едно от знаковите лица в електроенергийния сектор на България, доказала се като експерт с безспорни професионални качества и лидер в развитието на обществено-икономическите отношения в сектора. Меглена Русенова е член на УС на Фонд " Сигурност на електроенергийната система" от самото му създаване, където има пряко участие в процесите по вземане на ключови решения за финансовата стабилност на енергийния сектор, моделиране на политики и провеждане на национални програми с обществено значение.

Избрана е за член на Борсовия съвет при създаването на Българската независима енергийна борса. Г-жа Русенова е лидер в сектора на възобновяемата енергия в България. Повече от дванадесет години г-жа Русенова председателства Българската фотоволтаична асоциация - най-голямата браншова организация на производителите на електроенергия в страната, която е член на европейската асоциация Solar Power Europe и на Националната енергийна камара в България.

Д-р Юлиан Войнов е финансист и икономист с дългогодишен опит във финансовата и банковата сфера, както и в държавни и частни аналитични институции и организации. Доктор е по икономика и е хоноруван преподавател в Стопанска академия "Д. А. Ценов" - гр. Свищов. Получил е магистърска степен (MSc) по икономика от Университета на Манчестър. Д-р Войнов притежава завършени допълнителни магистърски програми и множество курсове и специализации в престижни български и международни образователни институции (London School of Economics, Massachusetts Institute of Technology, Joint Vienna Institute, Стопански факултет на СУ, НБУ и др.).

В професионалното си развитие преминава през експертни длъжности - първоначално в Агенция за икономически анализи и прогнози, частни финансови дружества и аналитични центрове, през средни ръководни длъжности в Министерство на финансите и банкови институции, като към момента е на директорска позиция в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и хоноруван преподавател в Нов български университет.

От ПП представят и писмено биографията на обявената вчера номинация:

Доц. д-р Иван Стойнев

Доц. д-р Иван Стойнев е автор на единствения специализиран труд в областта на конкурентното право. Носител на почетния знак на Френската република за академични постижения, преподавател е по конкурентно право и право на Европейския съюз в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Преди това е преподавал в университети във Франция.

Доц. д-р Стойнев е специалист с 16 години юридически стаж в сферата на правото на ЕС, правен режим на защита на конкуренцията в ЕС. Притежава магистър по "Право" от Софийския университет и магистър по Право на Европейския съюз от Université Paris II - Pantheon Assas, Франция. През 2013г. е избран за главен асистент по Право на ЕС в ЮФ на СУ и лектор към Международната магистърска програма "Право на ЕС", а от 2018г. е доцент.

През 2011г. защитава с отличие и похвала на журито докторска степен по Право на Европейския съюз в Université Paris II - Pantheon Assas, Франция, с тема "Влияние на концентрациите върху изграждането и функционирането на вътрешния енергиен пазар". В периода 2015-2017г. е пост-докторант към Университета на Лотарингия и стипендиант на Френското правителство за върхови научни постижения. Има публикувани редица статии в областта на конкурентното право и енергетиката, като през 2018 г. излиза от печат и първият том от монографичното му изследване, посветено на "Правния режим за защита на конкуренцията в ЕС". Ръководител е на отборите на Юридическия факултет за участие в състезанията - EROPEA Moot Court Competition ( от 2012г.) и European Law Moot Court Competition ( от 2017г.).