Сливен, Видин и Силистра първенци по детска смъртност

Продължаваме да сме на челно място в ЕС по затлъстяване на малчуганите

Новини
10:29 - 19 Юни 2023
1463
Сливен, Видин и Силистра първенци по детска смъртност

Детското здравеопазване има специфики и не може да бъде отделено от общото здравеопазване. Това заяви депутатът от ПП/ДБ Васил Пандов по време на организирана от коалицията дискусия за детското здравеопазване.

По думите му детското здравеопазване не се изчерпва с изграждането на детска болница, а и страната ни има ангажимент по Плана за възстановяване и устойчивост да изготви стратегия за детското здравеопазване. С това обаче вече сме закъснели, подчерта Пандов. Ако имаме стратегия за детско-юношеско здравеопазване, се очаква тя да даде резултат най-рано след 5 години, но Пандов смята, че е реалистично първите резултати да дойдат след 10 години.

Франция отделя много средства за детско здравеопазване. Всяка болница има спешно отделение за деца.

България се отличава от страните-членки по детска смъртност, предупреди народният представител. У нас тя е 5,6 промила, но

има региони в страната, където е драстична и достига 12-15 промила - в Сливен, Видин, Силистра.

Всяко 4-то дете с увреждане е със степен на увреждане между 70-90% . Най-честите увреждания са психичните и поведенчески разстройства.

83% от децата са обхванати в профилактични прегледи през 2021/2022 година. Отчита се спад в обхвата на децата в профилактични прегледи, а трябва да имаме над 90% покритие, изтъкна народният представител. Позитивно е, че има спад на диспансеризираните деца. Българчетата най-често страдат от проблеми на дихателните пътища, заболявания на очите и затлъстяване. Продължаваме да сме първенци в ЕС по затлъстяване на децата. Затова Пандов иска да се приеме бързо стратегията за детско-юношеско здравеопазване. Здравеопазването трябва да е надпартийно, смята депутатът.

В България има 500 000 души с диабет. 10% са инсулинозависими, от тях 10% са деца.

250 000 не знаят, че са в преддиабетно състояние, с инсулинова резистентност или с метаболитни проблеми.

Веселка Генчева от сдружение "Култура без граници" изтъкна, че има административна тежест за отпускане на медикаменти за диабетно болните. Няма регистър на диабетно болните. Нужни са промени в ТЕЛК и НЕЛК, според нея. По мнението й е нужен пожизнен ТЕЛК за децата. Децата с диабет трябва да бъдат интегрирани в учебния процес. Трябва да се елиминира страха в училищните медицински сестри. Генчева иска единна здравна програма за диабет.