Служители на "Боинг" в САЩ предприемат стачни действия

САЩ
11:04 - 13 Септември 2024
1200
Служители на "Боинг" в САЩ предприемат стачни действия

Работниците във производствените съоръжения на "Боинг" (Boeing), разположени по Западното крайбрежие на САЩ, ще проведат стачка, след като снощи 96 процента от представителите им са се обявили в подкрепа на подобни действия, предаде Ройтерс.

Така сглобяването на най-продавания пътнически самолет на "Боинг" – "737 Макс" (737 MAX), ще бъде спряно на фона на хронични забавяния при производството и нарастващи задължения за компанията.

Стачката ще започне днес в полунощ местно време (10:00 часа българско време). Тя ще бъде първата за служителите на "Боинг" от 2008 г. насам и ще последва назначаването на новия главен изпълнителен директор Кели Ортберг. Той беше назначен на поста през август, за да възстанови доверието в производителя на самолети, след като панел от фюзелажа на почти нов "737 Макс" се откъсна по време на полет през януари.

Приблизително 30 000 работници, които произвеждат модела "737 Макс", както и други самолети в района на Сиатъл и Портланд, гласуваха дали да приемат или отхвърлят първия си колективен трудов договор с "Боинг" от 16 години насам.

Членовете на Международната асоциация на машинистите и аерокосмическите работници (IAM) гласуваха в подкрепа на стачката с мнозинство от 96 процента, а 94,6 процента от тях се обявиха за отхвърляне на трудовото споразумение.

"Тук става дума за уважение, за справяне с миналото и за борба за нашето бъдеще", каза Джон Холдън, който участваше в трудовите преговори от страна на IAM, най-големият синдикат, обхващащ служителите на "Боинг", преди да обяви резултата от гласуването.

"Ние стачкуваме в полунощ", каза той, докато членовете на профсъюза го аплодираха и скандираха: Стачка! Стачка!

От "Боинг" не са отговорили на запитване за коментар по въпроса от страна на Ройтерс.

Сделката включва общо увеличение на заплатите от 25 процента, еднократен бонус от 3000 долара при подписване и обещание за сглобяване на следващия търговски самолет на "Боинг" в района на Сиатъл.

Въпреки че ръководството на IAM препоръча миналата неделя членовете на синдиката да приемат договора, много работници реагираха гневно, настоявайки за първоначално поисканото увеличение от 40 процента на заплатите. Те са недоволни и от загубата на годишен бонус към възнагражденията им.

"Ще се върнем на масата на преговорите възможно най-скоро", каза представителят на служителите Джон Холдън, без да разкрива колко дълго смята, че ще продължи стачката или кога преговорите ще бъдат подновени.

"Това е нещо, което приемаме ден по ден, седмица по седмица", обясни той.

Акциите на "Боинг" затвориха с ръст от 0,9 на сто вчерашната търговия, преди да бъдат обявени резултатите от гласуването на синдикалната организация. От началото на годината обаче цената им се е понижила с 36 процента заради проблемите около безопасността, производството и натрупаните задължения в размер на 60 милиарда долара.