София бие 70 пъти Видин по икономика
Столицата остава безспорният икономически лидер на България. Икономиката на София е 5 пъти по-голяма от икономиката на област Пловдив, 6-7 пъти по-голяма от икономиката на областите Варна и Стара Загора, както и 70 пъти по-голяма от икономиката на област Видин.
Тя концентрира над 40% от икономиката на страната, разширява своята периферия и отбелязва добър темп на икономически растеж. Това казват от Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции. Агенцията публикува статистическа информация и анализ на основните тенденции.
Пред БНР главният изпълнителен директор на агенцията Мария Христова заяви, че в последните 15 години София се налага като безспорен икономически лидер. Освен 40% от икономиката, в София е концентрирано и 19% от населението на страната. За 15 години средната работна заплата в града се е вдигнала три пъти, като в края на 2023 г. е минала психологическата граница от 3000 лева.
"Никой няма вреда от добре развиваща се столица", категорична беше Христова.
По думите й приоритетните в града индустрии не са се променили много в сравнение с предишните години. Развиват се добре търговията, транспортът, туризмът.
"84% от брутната добавена стойност като цяло за страната е от услуги на фона на 15-16% от индустрията. В София брутният вътрешен продукт на човек вече е близо 54 хил. лв. - повече от два пъти средното за страната. 50% от чуждестранните инвестиции са концентрирани тук, което възлиза на около 15 млрд. евро", уточни шефката на столичната агенция за инвестиции.
Според нея добро съвместно сътрудничество би допринесло за облагородяване на средата. Който и град да се развива по-добре, това е само добавена стойност за всички останали градове и в никакъв случай конкуренция, изтъкна Мария Христова.
По думите й е добре да има стратегия, която да развива отделните райони по адекватен за тях начин.
София обаче ще пострада със сигурност при новото райониране на България и така ще изгуби в бъдеще достъпа до средния размер на еврофинансиране, което ползва в момента. Предупреждението отправи също пред БНР експертът от Института за пазарна икономика Адриан Николов.
"София отдавна надхвърля средноевропейското равнище на икономика, но продължава да ползва, а не е редно да продължи да получава европейско финансиране за сметка на другите райони. Въпросът е дали да получава пари за инфраструктурни проекти от държавния бюджет", обясни Николов и коментира защо е необходимо ново райониране на страната.
Той припомни, че още през 2017 и 2018 г. е започнало обсъждането за ново райониране на България. А то се е налагало по обективни причини, защото единият от 6-те сегашни района - Северозападна България, не отговаря на европейския критерий за население между 800 000 и 3,5 млн. души. Населението му вече е паднало под долната граница. Същата е съдбата и на Северния Централен район.
За спешната промяна при районирането на България призовават от Икономическия и социален съвет, защото има сериозен дисбаланс в икономическото развитие на Югозападния район спрямо икономическото състояние на София.
"Липсата на консенсус е около това как да направим новото райониране, защото ще е заради северните райони по демографското развитие. Другият проблем е, че пакетираме Югозапада, около София и няколко области с много различно ниво на икономическо развитие. Перник, Кюстендил, Благоевград, София област дори са изключително отдалечени от нивото на икономическо развитие на столицата, която е отделна област. Това означава, че много силно се ограничава достъпът на тези слабо развити области до европейско финансиране. Те са принудени заради пакетирането със София да получават много по-малко съфинансиране на проектите за сближаване", посочи Адриан Николов.
И според него, ако тези области бъдат изведени от тази ситуация, в която са заедно със столицата, ще имат по-улеснен и по-добър достъп до европейско финансиране, което ще позволи тяхното по-бързо сближаване, изграждане на инфраструктура и по-добри социални услуги.
Най-яркият пример, който показва резултата от групирането в пакета със София, е Кюстендил.
"Предложихме варианти и нито един не позволява да се включи София с друг район, за да се запази еврофинансирането. В момента София генерира над 40% от БВП. София расте много по-бързо от останалата част на страната и няма как да се запази едно такова еврофинансиране, каквото имаше", обясни икономистът от ИПИ.