София Борисова отвя Невена Николова и Жени Живкова
Този четвъртък стана ясен и победителят в категория Мода на предаването „Любимците на България“ по БНТ. Зрителският вот на БНТ определи София Борисова за най-обичан български дизайнер. Наричана още „Кралицата на дантелите“, тя е трикратен носител на „Златна игла“. Правила е впечатляващи ревюта в сградата на виенското кметство, в централата на ЮНЕСКО в Париж и на Седмицата на модата в Рим. В класацията бяха номинирани още Ина Асса, Невена Николова, Антония Йорданова, Евгения Живкова, Боряна Вътова и Кристина Милева.
Миро представи личностите, събрали най-много зрителски предложения в категория Наука. Водещият се възхити на успехите на българските учени и възкликна „Това е любимият ми епизод от „Любимците на България“ до момента!“
В категория Наука попаднаха проф. Николай Овчаров, проф. д.н. Христо Пимпирев, проф. д-р Леандър Литов, д-р Мария Ивановска, д-р Ваньо Везиров, д-р Йордан Георгиев, проф. Николай Витанов.
Археологът проф. Николай Овчаров е един от пионерите на културния туризъм в България. Той успява да разкрие цялата загадка около археологическите разкопки на обекта Перперикон, храма на Орфей при с. Татул, манастира „Св. Йоан Предтеча“ в Кържали, Велики Преслав.
Проф. д.н. Христо Пимпирев е учен и полярен изследовател с вече 30 експедиции на Южния полюс и доайенът на българската антарктическа програма. Благодарение на неговите усилия България притежава частица земя на 13 хиляди километра от София.
проф. д-р Леандър Литов е начело на българския екип в ЦЕРН, ръководи екип от учени, които работят по откриването на лекарства срещу Ковид 19. Той откива елемнтарната частица „бузонът на х“, наричана още „божествената частица“ - семето на мирознанието, едно от фундаменталните открития на 21 век.
Д-р Мария Ивановска е носител на престижната награда „Питагор“ и е отличена за приноса си като млад учен. Основното направление върху, което работи е психоневроендокриноимунология – или как стресът се отразява на имунната ни система.
Д-р Ваньо Везиров основава биотехнологична компания за 3D принтиране на персонализирани медицински импланти за хора и животни, както и за изработка на 3D анатомични и хирургични модели. Последният му проект е свързан с добавена и виртуална реалност в сферата на медицината.
д-р Йордан Георгиев е биохимик, който прави задълбочени изследвания върху полизахариди от цветя, а през 2019 г. е номиниран за престижната награда „Питагор“.
Геният на физика и математик, проф. Николай Витанов е признат в целия свят. Негова книга е публикувана от издателство „Шпрингер“, а трудът му е отличен от Съюза на учените в България през 2017 г. В България стана медийно известен като ръководител на екип за анализи към Националния оперативен щаб.
Припомняме, че златният медал в категория Спорт, зрителите връчиха на Ансамбъла по художествена гимнастика, най-много гласове в категория Кино и театър получи Мариус Куркински, категория Популярни двойки - Дует Ритон, в категория Литература – писателката Здравка Евтимова, а в категория Медицина - д-р Георги Стаменов.
Видеата на номинираните в категория Наука на „Любимците на България“ може да гледате на bnt.bg/lubimcite. Гласуването за тях продължава до неделя, 7 ноември.