Софийската опера кани на уникален спектакъл под земята

Вагнер звучи в мистичната пещера "Магурата"

Култура
17:37 - 26 Юли 2019
5045
Софийската опера кани на уникален спектакъл под земята

За първи път в света Софийската опера направи уникален спектакъл под земя. Културната институция опера покани зрителите си на необичаен бутиков спектакъл в пещерата "Магурата". Космическата музика на Рихард Вагнер изпълни пещерните зали, а публиката остана очарована и от самото приключение и от невероятната акустика, създадена от природата.

Необикновеният спектакъл-пърфоманс е в три части „Вагнер Магура: Богове, Великани, Джуджета и Валкюри“. Първата част е на входа на пещерата. Втората е в концертната зала на пещерата, с продължение по пътя към изхода, със сцени-картини от опери на Вагнер, между които фрагмент от „Пещерата на Венера“. Третата част завършва с „Ездата на валкюрите“, на изхода на пещерата „Магура“.

С усещането за приключение, така публиката се спуска на долната земя, за да последва въображението на режисьора и директор на Софийската опера Пламен Карталов. Седмици наред маестрото прекарва в пещерата в търсене на най-вярната пропорция между музиката на Вагнер и естествената среда.


Настоящите спектакли под земята са от 26 юли до 4 август от 11 часа.

Софийската опера избра пещерата "Магура" за заключителното си представление от фестивала "Опера на върховете" на Белоградчишките скали, защото тя крие голямо богатство. В нея се намира най-голямото находище на скални рисунки в Европа. А в дълбините й се произвежда единственото у нас шампанизирано вино, което отлежава 3 години при естествени условия.

Разположена е в Северозападна България, на 20 км от Белоградчик, близо до с. Рабиша. "Магура" крие още една изненада за своите посетители. В царството й се намира най-големият сталагмит, открит у нас - Падналият бор със своите 11 м дължина.


Подземието на пещерата ще ви върне с 15 милиона години назад. Множеството колосални зали представляват своеобразен музей с фантастични варовикови форми. Най-впечатляващите са Подналият бор, Големият сталактон, Тополата, Малкият и Големият брат, Гъбата, Тронът и Вкаменената гора.