Спасиха застрашени розови делфини в Колумбия
Бозайниците били заседнали в капана на плитките води
Два розови делфина от застрашен от изчезване вид са спасени от приток на Рио Мета, река в източната част на Колумбия, където са попаднали в капана на плитките води, предаде Франс прес, позовавайки се на колумбийския флот.
Видео, публикувано от институцията, показва как няколко униформени служители пренасят бозайниците с помощта на хамак, а след това специалисти на сушата проверяват състоянието на животните, като непрекъснато ги пръскат с вода.
Изправени пред непосредствения риск от гибелта на бозайниците, експертите са действали бързо, оборудвани само с хамаци и риболовни мрежи.
За около 17 минути те са успели да извадят женската и малкото ѝ от устието, където са били хванати в капан, да се уверят, че са в добро здраве и накрая да ги пуснат в високопланинската река Каньо Хуриепе, намираща се на около 500 метра от мястото, съобщи биоложката Ерика Гомес, координатор на фондация „Омача“ (Omacha), участвала в спасителната операция близо до венецуелската граница заедно със силите за сигурност, органите за опазване на околната среда и неправителствени организации.
Спасителната акция е организирана на 13 февруари след подаден сигнал.
Възрастната женска е тежала около 140 килограма, а делфинчето ѝ, също от женски пол, е било с тегло около 35 килограма, казва още Гомес.
Местообитанието на розовия делфин (амазонски речен делфин) с научно наименование Inia geoffrensis се простира от Бразилия до Венецуела, минавайки през Колумбия, Перу, Еквадор и Боливия.
Видът е класифициран като застрашен от Международния съюз за опазване на природата (IUCN).
Според Института за изследване на биологичните ресурси „Александър фон Хумболт“ рибарите са главните „палачи“ на розовия делфин в Колумбия - бозайник, който може да достигне до 2,8 метра на дължина и да тежи над 220 килограма“.
Има обаче и други фактори, допринасящи за постепенното изчезване на розовия делфин в страната, като замърсяването на реките с живак и глобалното затопляне, което причинява промени в дебита на притоците в местообитанието им.