Специалисти: Вирусът не оцелява върху плодове, плодове, зеленчуци и хляб

Няма достатъчно доказателства, че носенето на маска на устата и носа значително намалява риска от инфекция за здрав човек

Новини
17:20 - 01 Април 2020
3534
Специалисти: Вирусът не оцелява върху плодове, плодове, зеленчуци и хляб

Центърът по вирусология в Бон, който оперира в рамките на местната клиника, обяви на обществеността първите резултати от изследванията за новия коронавирус, за да могат хората по-добре да оценят ситуацията, предава скопският телевизионен „Канал 5“.

Проучване, проведено от лекари в центъра, установи, че коронавирусът не оцелява във въздуха, което означава, че не може да се вдишва, не остава върху плодове, зеленчуци, хляб и основният път на предаване е въздушно-капков. Това може да се случи чрез директен контакт с човек и често чрез контакт с ръце, ако след това контакта на заразеното лице си пипа носа или лицето.

На повърхности като пластмаса и метал, Ковид-19 остава най-много три часа, защото изсъхва, докато във вода оцелява по-дълго. Смята се, че коронавирусът се задържа дълго време на тоалетна чиния, мивка, в кухнята или на всички мокри повърхности, защото влагата удължава живота му. Това, което гражданите трябва да знаят, е, че той остава върху дрехите, но не са регистрирани случаи на инфектиране през дрехи и експертите от Бон дори изключват тази възможност. Единственият доказан начин на предаване е директният контакт със заразения човек.

Носенето на маски и ръкавици е индивидуален въпрос, но в същото време не е необходимо, ако поддържате достатъчно разстояние и редовно миете ръцете си след контакти.

Ето какво пишат експертите от Центъра по вирусология към Университетската болница в Бон за заразяването с коронавируса:

„Новият коронавирус (SARS-CoV-2) може да се прехвърля от човек на човек. Основният път на предаване е капковата инфекция. Заразяването може да се случи директно от човек на човек през лигавиците на дихателните пътища или индиректно чрез ръцете, които след това се привеждат в контакт с устната или носната лигавица. Известни са и случаи, при които хората са се заразили от засегнати от вируса, които са проявили само леки или неспецифични симптоми. Дялът на действително асимптоматичните случаи не е ясен, но според СЗО и данните от Китай изглежда, че те не играят основна роля в разпространението на SARS-CoV-2“.

„Хората могат да се предпазят елементарно - както при грип и други остри респираторни инфекции, слагането на ръка при кашлица и кихане, както и спазване на разстояние от болните (приблизително от един до 2 метра) също предпазват от предаване на новия коронавирус. С оглед и на грипната вълна тези мерки са препоръчителни навсякъде и по всяко време“.

„Ако човек, страдащ от остра респираторна инфекция, трябва да се движи в публичното пространство, носенето на маска за уста и нос (напр. хирургическа маска за лице) от този човек може да бъде полезно, за да намали риска от заразяване на други хора с капчици, които се появяват при кашлица или кихане (външна защита).

За оптимална ефективност е важно протекторът на носа и гърлото да бъде правилно поставен (т.е. да се носи прилепнал), да се сменя, когато е мокър, и да не се извършват (дори неволно) манипулации върху него по време на носене.

От друга страна, няма достатъчно доказателства, че носенето на маска на устата и носа значително намалява риска от инфекция за здрав човек, който я носи. Според СЗО носенето на маска в ситуации, когато това не се препоръчва, може да създаде фалшиво чувство за сигурност, което може да доведе до пренебрегване на основните мерки, като добра хигиена на ръцете“.