Спешни медици : Звънят за инфаркт , а ни ползват просто за такси до болницата

750 са свободните места в Спешната помощ у нас

Новини
12:00 - 26 Януари 2025
3538
Спешни медици: Звънят за инфаркт, а ни ползват просто за такси до болницата

Липса на кадри и застаряващ персонал отчитат от Центровете за спешна помощ в страната. Свободните места в спешните центрове във всички 27 области е близо 750, като най-много незаети места в спешна помощ има в София, Пловдив, Плевен и Бургас. За кризата с кадрите в Центъра за спешна помощ в Благоевград разказва БНТ.

Около 30% са незаетите места в Центъра за спешна медицинска помощ в Благоевград. В цялата област се търсят 11 медици, като най-голям недостиг има във филиалите в Сандански, Разлог и областния център.

д-р Христо Атанасов – завеждащ филиал на Спешна помощ – Благоевград: "Дават се непрекъснато на съответните места обяви, търсят се както в миналото във филиала ни в Благоевград, но се наблюдава този дефицит от медици, независимо, че условията, които предлагат центровете за спешна помощ са доста добри".

д-р Светлана Китанова – медик вЦСМП – Благоевград: "Навсякъде има дефицит на кадри на лекари, на сестри, на всичко. Обяснявам си го с това, че младите хора не са достатъчно мотивирани, финансово мотивирани".

51 години е средната възраст на кадровия състав в спешните центрове в региона. Най-тревожна е картината при фелдшерите, където средната възраст в момента е около 60 години.

д-р Красимир Михайлов – директор наЦСМП – Благоевград: "Проблемът с кадрите е много сериозен в ЦСМП – Благоевград. Проблем е застаряването на персонала най-вече при фелдшерите, които дълги години бяха стожери в системата на спешна медицинска помощ. В момента голяма част от тях са в пенсионна възраст, а в момента тези които ги заместват са лекарските асистенти".

А дългосрочно решение на проблема с кадрите в спешната помощ поне за момента не се вижда.

д-р Красимир Михайлов – директор наЦСМП – Благоевград: "Парамедиците не могат да решат проблема по отношение на кадрите в системата на ЦСМП. Те могат да бъдат помощници и да помагат в работата на екипите, но не могат да заместят нито лекарите, нито фелдшерите".

Друг голям проблем, който медиците в Благоевград отчитат са честите сигнали, които не са от спешна необходимост. И на тях обаче екипите са длъжни да окажат съдействие, тъй като са изпратени по сигнал.

д-р Светлана Китанова – медик вЦСМП – Благоевград: "Това го давам наистина като пример, защото е най-пресен – за една жена, която я представят по телефона, като сърдечно болна с множество заболявания прекарала инфаркт и в момента е с много силни болки и задух, и в момента, в който ние отиваме, виждаме жената със събран багаж ни чака пред дома си заедно със сина си и просто искаше да я закараме до спешно отделение".

Увеличаването на заплатите и други видове материално стимулиране. Това са основните неща, които биха привлекли младите медици в по-малките градове в страната, допълват още медиците.