Спират Шести блок на АЕЦ-а за презареждане и планов ремонт
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за презареждане и планов ремонт на 18 октомври, съобщиха от Агенцията за ядрено регулиране
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за презареждане и планов ремонт на 18 октомври. Това каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски на семинар за журналисти, който се състоя близо до Враца.
По повод проблема с парогенератора, заради който превантивно през юни бе спрян блокът за ремонт, от АЯР са изисквали да се изготви специална програма, така че от атомната централа да откриват дефекта преди възникването му. По думите на Бачийски има такива възможности. За целта ще се използва специална сонда, която ще се изпробва по време на предстоящия планов ремонт на блока.
Причината за превантивното спиране на блока беше заради констатирани в процеса на експлоатация неизправности на маслената система на блочния трансформатор 24/400kV (неядрената част на блока), както и индикации за пропуск на топлоносител в парогенератор, припомня БТА.
Второто, което от АЯР са поискали, е от АЕЦ "Козлодуй" да констатират какво точно влияе на възникналия проблем. "Очакваме една програма, която систематично да покаже, изследвайки всички фактори", коментира Бачийски. Според председателя на АЯР това няма да реши проблема веднага, но някои стъпки за разрешаването му вече се предприети.
Констатирано е, че дефектът се появява само в една област и място. Затова от АЯР искат да им се покаже процесът, по който този проблем може да се разреши. Това ще бъде част от предстоящия планов ремонт. В момента за някои други проблеми чрез тази сонда се откриват проблемите и се разрешават своевременно. Пропускът, който е се е появил, е в рамките на технологичния регламент и не представлява никаква опасност за околната среда и хората, увери Цанко Бачийки. Блокът е бил спрян превантивно, за да не се разрасне този процес.
Председателят на АЯР изтъкна, че парогенераторът не е за сменяне. Според Бачийски той има достатъчно ресурс, като единствено трябва да се разреши този проблем. Той е на мнение, че до 1-2 години ще има окончателно решение на проблема и вече ще може да бъде оценявано състоянието на тръбичките преди още да се появи теч.