Спор за правилника на НС: Депутатите се скараха за правата на независимите депутати
Умуват дали независимите да участват в комисии и дали да се присъединяват към друга парламентарна група
Депутатите обсъждат проекта на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Това е първа точка в програмата на парламента за днешното пленарно заседание.
Народните представители обаче имат разминавания, особено по темата с независимите депутати, които вече от 12 юли са 37 на брой. Независимият народен представител Калоян Методиев, който бе изключен от ПГ на БСП, заяви, че "те са единствената група, която расте".
Сред конфликтните теми са например дали независимите могат да участват в комисии и дали могат да се присъединяват към друга парламентарна група. Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС нарече тази идея "политическо номадство".
Проектът на правилник беше изготвен от специално създадена временна комисия. Той предвижда в парламента да се създаде Комисия по демографската политика, децата и семейството. Комисията по труда, социалната и демографската политика вече ще бъде само Комисия по труда и социалната политика. Досегашната Комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта ще бъде Комисия по въпросите за младежта и спорта.
Комисиите по конституционни въпроси и Комисията по правни въпроси се сливат в една - Комисия по конституционни и правни въпроси, прие временната комисия за изработване на парламентарен правилник.
Заличава се Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, както и Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Вместо това се предлага да има Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
При определяне на състава на постоянните комисии се запазва съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол над службите. Решение за създаване на временна комисия ще може да се приема не по-късно от два месеца преди датата на избори за Народно събрание.
За образуване на парламентарна група са необходими минимум 10 депутати, прие още временната комисията за правилника. Народните представители от парламентарна група, преустановила съществуването си, стават нечленуващи в група и не могат да бъдат приети за членове на друга парламентарна група, както и да образуват нова.
Депутат, напуснал или изключен от парламентарна група, става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, не може да заявява принадлежност и не може да бъде приет за член на друга парламентарна група.
Временната комисия за правилника първо прие, а след това прегласува и отхвърли предложението депутатите да не получават възнаграждения и да нямат право да използват служебни автомобили за времето от откриване на предизборна кампания за парламентарни избори до свикване на новоизбраното Народно събрание. Финалният дебат по текстовете предстои в пленарната зала.
В дневния ред на днешното заседание е предвиден и парламентарен контрол. На въпроси и питания на депутатите ще отговарят служебните министри Мария Павлова, Галя Кондева, Георги Тахов, Георги Гвоздейков, Петко Николов, Владимир Малинов, Калин Стоянов, Найден Тодоров и Виолета Коритарова.