Станишев: 45 млн. европейци са безработни

Солидарността може да спаси ЕС, заяви лидерът на ПЕС при откриването на онлайн дискусия

Политика
20:36 - 01 Май 2020
2093
Станишев: 45 млн. европейци са безработни

"Ние, социалистите, носим днешния ден в сърцата си. И помним, че хората не са просто числа, а пазарите трябва да бъдат регулирани. Че солидарността е преди конкуренцията. Денят на труда ни напомня за нашите корени. Всичко започна през XIX век, когато работниците поискаха 8-часов работен ден, а правото на труд, достойно заплащане и достоен живот, не ни бяха дадени даром. Извоювахме ги! 150 години по-късно нашето послание е все по-актуално – солидарността е по-нужна от всякога! В деня на труда ние се гордеем с това, което сме, с постиженията си и с това, което искаме да постигнем!

През последните седмици с левите премиери сме в непрекъсната връзка, за да дадем нашия отговор на кризата. Като политици, имаме политическа отговорност да предвиждаме рисковете и затова съм благодарен на нашия силен екип от комисари в ЕК, които работят по Плана за възстановяване на Европа. Днес наша работа е да дадем нова перспектива – честна и справедлива. ”

Така Сергей Станишев откри организираната от ПЕС онлайн дискусия, посветена на 1 май и на мерките за справянето с последиците от пандемията от коронавирус. В нея се включиха левите комисари Франс Тимерманс, Паоло Джентилиони, Никола Шмит, Елиза Ферейра, Хелена Дали, Илва Йохансон, Марош Шефчович, Юта Урпилайнен и Жозеп Борел. Своето виждане споделиха и председателят на ЕП Давид Сасоли, лидерът на групата на социалистите и демократите в ЕП Ираче Гарсия, както и премиерът на Испания Педро Санчес. От името на Европейската конфедерация на профсъюзите генералният секретар Лука Византини очерта предизвикателствата пред работещите.

„Вече има 45 млн. души трайно и временно безработни в Европа”, заяви той.

Дискусията продължи с участието на лидери на социалистическите партии от цяла Европа.

„Това е предизвикателството пред нашето поколение от Втората световна война насам! Няма гаранция, че ЕС ще оцелее, че ще продължим да имаме обща валута, че национализмът няма да ни превземе. Но имаме рецепта. И тя е солидарността. Преди 150 години на нашите дядовци им е изглеждало не по-малко невъзможно, но те са се борили за 8-часов работен ден, за пенсионни и здравни осигуровки, за равно и достойно заплащане. Сега ние сме на ред – да покажем солидарност между поколенията, между жените и мъжете, между държавите в и извън ЕС!”, стартира дискусията вицепрезидентът на ЕК Франс Тимерманс.