СЗО лансира пътна карта за дигитализация на здравеопазването

Документът беше приет на работна среща на експерти в Женева

Здраве
13:39 - 29 Октомври 2019
1798
СЗО лансира пътна карта за дигитализация на здравеопазването

Работна среща на експерти в Женева приключи с приемането на пътна карта на организацията за напредък на дигиталната здравна екосистема, съобщи пресслужбата на СЗО. В съобщението се подчертава, че това е първата среща в разширен формат на Консултативната група по здравеопазване на дигиталните здравни системи, която е сформирана наскоро.

Експертите са обсъдили широк кръг въпроси – от управлението на данните до етичното и справедливо използване на цифрови технологии, пояснява сайтът dzrave.net. Крайната цел е да се намерят подходи, които да подпомогнат бързото, безопасно и безпроблемно въвеждане на дигитализацията в сектора.

"Всички правителства са изправени пред все по-големи изисквания да предоставят здравни услуги на своите граждани и много дигитални технологии предлагат решения, които да помогнат за удовлетворяването на тези потребности“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

По думите му обаче страните искат да имат увереност в реалните качества на мерките и да прилагат само онези от тях, които действително работят.

"Планът за действие, договорен днес, фокусира усилията ни да помагаме на света да се възползва от цифровите здравни технологии и решения, като същевременно защитава злоупотребата с данни на хората и защитава тяхното здраве", допълни д-р Гебрейсус.

Съпредседателят на консултативната група Стив Дейвис, президент и главен изпълнителен директор на Световната здравна нестопанска организация (PATH) даде висока оценка на инициативата и поясни, че новият план предвижда насоки, които да помогнат на СЗО да увеличи максимално потенциала на дигиталния здравен пейзаж и да очертае бъдещите тенденции, инструменти и възможности.

Според Стив Дейвис особено висока оценка заслужава идеята да бъдат обединени усилията на правителствата, гражданското общество, работещите в сферата на иновациите и неправителствените организации. 

Основните насоки, в които ще се работи през следващата година са: разработване на глобална рамка за СЗО за валидиране, прилагане и мащабиране на цифрови здравни технологии и решения; препоръки за безопасно и етично използване на цифровите технологии; за укрепване на националните здравни системи чрез подобряване на качеството и покритието на грижите, както и за увеличаване на достъпа до здравна информация; съвети относно застъпнически и партньорски модели за ускоряване на използването на цифрови здравни възможности в страните за постигане на по-добри здравни резултати; съвети относно новите цифрови здравни технологии с глобален обхват и въздействие, така че никой да не бъде пренебрегнат и изоставен.

Бернардо Мариано, директор на Отдела за дигитално здраве и иновации на СЗО обобщи: "Дигиталните технологии могат да играят мощна роля за подобряване на здравето на хората по целия свят.

Нашата цел е да гарантираме, че цифровите технологии за здраве са безопасни и че доказаните инструменти достигат до всички, навсякъде. По думите на експерта дигиталното здраве може да помогне за разширяването на първичната здравна помощ, да позволи на медицинските специалисти да се борят със завръщащите се стари или с новопоявили се заболявания. В същото време хората ще могат да се възползват пълноценно от промените и трасформациите в дигиталната област.

"Това, което днес наричаме дигитално здраве, в бъдеще ще бъде известно просто като начина, по който предоставяме здравни услуги в дигиталната ера", категоричен бе Бернардо Мариано.

Консултативната група обединява широк кръг експерти в различни дигитални здравни области, включително изкуствен интелект, виртуална и разширена реалност, биомедицински иновации, роботизирана хирургия и преносими технологии; както и експерти в организацията на здравеопазването, медицинската етика, управлението, сигурността, икономиката и правото.