Тачър, къде си?

Актуални новини
08:15 - 24 Декември 2020
6635
Тачър, къде си?

Британците вярват, че Маргарет Тачър би се справила по-добре от всички останали бивши министър-председатели на страната с Брекзит и борбата срещу пандемията от коронавируса, според проучване на социологическата компания JL Partners, поръчано от "Дейли мейл" и цитирано от световните агенции. Онлайн анкетата, проведена от 18 до 20 декември сред 2020 британци, включва всички правителствени ръководители от 1976 г. насам.

32% от анкетираните гласуваха за "Желязната лейди", която почина през 2013 г., като кризисен мениджър за 2020 г., а най-близкият й съперник от Лейбъристката партия Тони Блеър бе подкрепен от почти три пъти по-малко респонденти - 11%. Следват Гордън Браун с 6% от гласовете, Дейвид Камерън - 5%, Харолд Уилсън получава 3%, Тереза Мей и Джон Мейджър по 2%, Джеймс Калаган - само 1%. Други 39% от участниците в проучването се затрудняват да отговорят.

Както отбелязва "Дейли мейл", Тачър води (с 22%) дори в Шотландия, където бившият министър-председател е била изключително непопулярна по време на управлението си през периода 1979-1990. В същото време шотландецът Гордън Браун получи само 6% подкрепа в своята родина.

Маргарет Тачър и кралица Елизабет II

През последните дни Великобритания безуспешно се опитва да постигне търговско споразумение с ЕС, преди да се оттегли напълно от него на 1 януари. И въпреки че късно снощи се появиха съобщения за постигната сделка, според висши британски политици нищо още не е твърдо решено.

Ако споразумение не бъде постигнато, Европейският съюз и Обединеното кралство ще възстановят пълния митнически и граничен контрол, което през първите месеци на 2021 г. би предизвикало колапс по границите и смущения в доставката на основни стоки. Освен това миналата седмица във Великобритания се заговори за нова мутация на коронавируса, което на практика доведе до транспортна блокада на страната.

Маргарет Тачър или Баронеса Тачър от Кестевен (13 октомври 1925 – 8 април 2013) е първата жена, изпълнявала функциите на министър-председател в Обединеното кралство – позиция, която тя заема от 4 май 1979 до 28 ноември 1990 г. Тя е лидер на Консервативната партия от 1975 г. до края на премиерството си. Още преди да дойде на власт, Тачър е наричана Желязната лейди. 

Със спечелването на общите избори през 1987 г. тя става първият министър-председател на Великобритания, който печели три пъти подред изборите от времето на лорд Ливърпул, управлявал между 1812 и 1827 г. Повечето местни вестници я подкрепят, с изключение на Дейли Мирър и Гардиън. В таблоидите става известна с фамилиарното „Маги“.

През 1988 г. Тачър изнася реч, в която критикува предложенията от Европейската общност за федерална структура на Европа и за увеличаване на централизацията при вземането на решения. Въпреки че подкрепя членството на Великобритания в ЕС, Тачър вярва, че ролята на Европейската общност трябва да бъде ограничена до осигуряване на свободна търговия и ефективна конкуренция. Тя се страхува, че новите изисквания на Европейската общност ще провалят промените, които е предприела във Великобритания. Особено негодува срещу подготвяния Икономически и валутен съюз (Еврозоната).