ТЕЦ-ове на Ковачки подавали фалшиви данни за въглеродни емисии
Сравнявайки данни и информация от публични регистри, достигаме до извода, че верификаторът, който верифицира данните за въглеродни емисии на ТЕЦ-ове, свързвани със собственост на Христо Ковачки, подават данни, които няма логика да са толкова ниски. Според експертите тези данни са занижени и това създава обосновано предположение, че ние можем да изпаднем от търговията с парникови газови.
Това обяви журналистът Димитър Стоянов по време на заседанието на Комисията за ревизия, която заседава в момента. Народните представители изслушват Стоянов, който представи анализ на OCCPR, показващ, че две електроцентрали, свързани с Христо Ковачки, са подали фалшиви данни за емисиите си през последните 3 години.
"Говоря за верификатора GMI Verify, в който работят хора, свързани с различни топлоцентрали. Можем да направим обосновано предположение, че техен собственик е г-н Ковачки – не пряко, през офшорни дружества. Данните, които се заверяват и се представят през институциите от топлоцентралите, свързани с този господин в последните години, са смущаващо ниски. Имаме основание да предполагаме свързаност между собствеността на GMI Verify и топлоцентралите. Това би било проблем от гледна точка на европейското право“, обясни Стоянов.
По думите му компанията GMI Verify е активна. „Получава лиценз през 2019 година и от тогава постъпателно започва да верифицира докладите на 8 топлоцентрали - всички те свързани с г-н Ковачки. В някои от тях той присъства като консултант, за всички имаме подозрение, че е скрит собственик. Предполага се, че това, което те са верифицирали е нанесло щета на фиска в размер на около 30 млн. Тази хипотеза градим на индекса на горивата, които се използват в тези топлоцентрали, които са явни и могат да бъдат проверени", допълни Димитър Стоянов.
От своя страна министърът на екологията отговори, че казусът не е в компетенциите на Министерството на околната среда и водите и прехвърли топката към Българската служба по акредитация.