Теменужка Петкова: 4 фирми искат АЕЦ "Белене"
"Росатом" е сред желаещите да строят централата
България и Туркменистан обсъждат спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и развитие на сътрудничеството в сферата на енергетиката, каза пред журналисти министърът на регионалното развитие Петя Аврамова след посещението на българска правителствена делегация в Туркменистан.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочи, че доставките на природен газ от Туркменистан за България са отдавна на дневен ред между правителствата на двете страни. На срещата на Бойко Борисов и на руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан днес бяха обсъди връзките на двете страни в енергетиката, каза Теменужка Петкова. През септември предстои заседание на съвместната комисия за икономическо сътрудничество на България и Русия във Варна, където ще бъдат обсъдени тези въпроси, допълни тя.
На 19 август е крайният срок за подаване на документи за реализация на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". Предварителен интерес има от страна на китайска корпорация, южнокорейска компания, на корпорацията "Росатом" и от фирмата "Дженерал Електрик". Очакваме максимален бой инвеститори да потвърдят желаните си за участие в проекта, каза Теменужка Петкова.
Проектът за газопровода "Южен поток" дава възможност за диверсификация на доставките на енергията. Надявам се съвсем скоро да сключим договор и да реализираме целите през обществената поръчка, каза министърът на енергетиката. От страна на "Газпром" резервираха обеми в газопровода и ние пристъпваме към възлагане на обществена поръчка и се надяваме на успешна реализация на проекта, посочи Петкова.
В рамките на транспортния коридор Каспийско до Черно море участват няколко държави. България може да се включи с морските си пристанища. В Транспортния коридор от персийските пристанища на Иран до Черно море се говори с няколко държави , включително Иран. Споразумение за този коридор трябва да се ратифицира от Европейската комисия, посочи министърът на транспорта Росен Желязков.