Тлее нов скандал: Кирил Петков незаконно се бъркал в ББР?

Експремиерът се представял за икономически министър преди да е назначен от Радев през 2021-а, твърдят от ГЕРБ

Топ
16:07 - 28 Ноември 2022
3370
Тлее нов скандал: Кирил Петков незаконно се бъркал в ББР?

На 11 май 2021 г., ден преди влизането в сила на указа на президента и без да има такова законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ. С тях иска одобрение на нови членове на Надзорния съвет на ББР. Това заяви на брифинг бившият социален министър Деница Сачева, съобщава "Дарик". 

В нарушение с нормите, таксата в БНБ е била платена от личната му сметка, като в декларацията са посочени неверни данни, твърди още тя. По думите й в този момент Петков не е имал никаква законодателна власт да извършва подобни действия.

"На 27 май БНБ в нарочно съобщение потвърждава за подадените документи от лица, които към тази дата нямат представителна власт, защото това е преди датата на встъпването в длъжност на служебното правителство, като посочват, че подадените документи са в разрез със Закона. На 21.05.2021 г. документите са оттеглени. На 16 май Петков като служебен министър развива тезата, че 900 млн. от капитала на ББР са дадени на 8 фирми, 4 от които - свързани с едно лице. Тезата се развива и в брифинги и медийни участия.

Отчетите на БНБ показват, че около 1.4 млрд. лв. е уставният капитал на банката и те са налични в ББР под формата на ликвиден ресурс. Отчетите в БНБ и ТР сочат, че дейността е развивана с привлечени средства от международни институции, активите на банката са в размер на 4 милиарда, а отпуснатите кредити са със солидни обезпечения.

В серия интервюта след това Петков твърди, че не е подпомагала средни и малки предприятия, което е лъжа, защото се вижда, че общо клиентите на банката са били 18 500 основно МСП, като в бройката не се включват фирмите, подкрепени по мярката за COVID-19 - около 2000 малки предприятия. През целия месец юни Петков прави опити да смени ръководството на ББР, произнася се като собственик на акциите на банката, като за пореден път нарушава законодателството”, допълни Сачева. Документите му нямат номер и печат, не са излезли от деловодството. След като СГС спира вписванията, следва атака към съда, твърди тя.

„От публичната информация на сайта на ББР към 31.12.2021 г. става ясно, че ръководството на банката е обсъждала облигационната емисия да не бъде реализирана и то само с решение на управителния съвет на банката”, заяви бившият енергиен министър Теменужка Петкова.