Тодор Колев, Парцалев, Ламбо, Велко Кънев оживяват в поп арт изложба на Марин-Мичо Вардолов
Експозицията "Моите стъпки стоят по пясъка" е визуален поклон към едни от най-обичаните български актьори

Художникът на декори и сценограф на Софийската опера и балет Марин-Мичо Вардолов представя поп арт изложбата „Моите стъпки стоят по пясъка“ с образите на велики български артисти, които вече не са сред живите. Експозицията ще бъде открита на 25 април в културното пространство Po Art Culture Music Hub & Garden на ул. „6-ти септември“ №1 в София.
От екипа разказват, че идеята за изложбата възниква, когато Марин-Мичо Вардолов показва на деца портрета на Тодор Колев, но те не успяват да разпознаят големия актьор. Това провокира автора да създаде поредица, която да съхрани паметта за българските театрални и филмови легенди, като я направи близка и разбираема за младото поколение.
„Тези портрети са не просто художествени образи – те са визуална памет, създадена с обич и уважение. Вярвам, че докато си ги припомняме, те продължават да живеят“, казва художникът.
Проектът включва поредицата поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори, сред които: Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Стефан Данаилов, Тодор Колев, Наум Шопов, Георги Калоянчев, Петър Слабаков, Велко Кънев, Никола Анастасов, Георги Парцалев, Григор Вачков и други.
Актьорите са изобразени в черно-бяла гама на тъмен фон, което придава дълбочина и усещане за „възпоменание“. Преди да се насочи към българските актьори, Вардолов е работил в подобен стил върху портрети на световни блус изпълнители, отбелязват организаторите на изложбата.
Марин Вардолов е автор на различни декори на театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки, скулптури от дърво, арт инсталации, арт портрети на различни артисти. В края на 90-те години заминава в Чехия, където първоначално работи като график. След като прави изложба с абстрактни картини в град Либерец, от местния театър го канят за художник на декори, а след това и за сценограф.
Работил е по продукции като сериала „Татковци“, холивудския филм „Memory“, както и в големи театрални постановки, включително Jesus Christ Superstar (Прага) и Aida (Берлин). През 2020 г. превръща ствола на изсъхнала вековна топола в паметник на светите братя Кирил и Методий. Дървената скулптура се намира в двора на видинско училище, профилирано в областта на изкуствата, чиито патрон са двамата братя първоучители.