Тома Биков: ПП-ДБ да се върнат в залата и да гласуват против този вот

Топ
11:52 - 02 Април 2025
1443
Тома Биков: ПП-ДБ да се върнат в залата и да гласуват против този вот

Надявам се гласуването да даде много по-широк мандат на това правителство от мандата, който му е дало управляващото мнозинство по отношение на външната политика, защото тя трябва да се ползва с максимално широко съгласие. Ще призова колегите от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) да се върнат в залата и да гласуват "против" този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в ЕС, а защо не и да положи основите за излизане на България от европейското семейство.

Това заяви Тома Биков от ГЕРБ-СДС по време на разискванията по внесения вот на недоверие. Вотът бе внесен по инициатива на "Възраждане" с подписите на 54 народни представители от парламентарните групи на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Величие". По-рано от ПП-ДБ заявиха, че са напуснали пленарната зала и няма да участват в гласуването на вота на недоверие.

Биков посочи, че отсъствието на ПП-ДБ от дебата и от гласуването днес е "разпад на собствената им политическа идентичност".

По думите му от това те ще понесат истински политически щети от своите избиратели, които са убедени в европейската перспектива на България и могат да оценят кое е важно и кое не е толкова важно. "На втория месец от управлението на това правителство е внесен вот на недоверие за провал във външната политика. Външната политика е политика, при която има приемственост. Този дебат има и своята логика – за вота са се подписали три формации, които по принцип помежду си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали подписи да внесат този вот", посочи Биков. По думите му тези формации често заявяват своята позиция против еврозоната, против членството на България в ЕС.

"Този дебат има основание, защото европейският консенсус, който бе оформен през 90-те години, който беше обществен и политически консенсус, през последните години вече не е консенсусен", отбеляза Биков и посочи, че в българското общество има групи от хора, които не просто имат известни недоволства от определени политики в ЕС, а са против членството на България в ЕС.

Този вот е израз на тази тенденция и може би е време да отворим разговора не просто за това какво отношение взимаме по една или друга политика на ЕС, а изобщо дали мястото на България е в ЕС, отбеляза Биков. 

Ако онези, които са против членството на България в ЕС, са способни да се обединят, онези, които сме за членството на България в ЕС, очевидно не сме способни да го направим, което между другото е и по-голямата опасност за тази перспектива пред България, отчете Биков.

Той отбеляза, че т.нар. многополюсен свят е "възраждане на имперски импулс". Тук въпросът е ние къде оставаме в тази огромна външнополитическа трансформация, коментира Биков, направеното по-рано изказване от лидера на Възраждане "Костадин Костадинов". По думите му европейската перспектива на България е факт заради българските усилия, а не на западните усилия. България се стреми към Европа.

"Присъединяването на България към други цивилизационни пространства е усилие на другите цивилизационни пространства, не на България. От средата на 19 век се стремим към Европа и това са го казали нашите национални герои - Раковски, Левски, Ботев, които са израз на антиимперски импулс", каза Тома Биков. 

Въпросът днес е не толкова какво е свършило правителството за последните два месеца, неговата политика е умерена в рамките на европейския консенсус, в рамките на европейската перспектива на България и затова се оспорва, защото е в тези рамки. По думите на Биков това, което се очаква от тези формации, е българската външна политика да бъде противоположна по всички теми на европейската. Това е искането. На това искане ние няма как да отговорим, защото то не отговаря на нашите разбирания, заяви Тома Биков.