Топбанкерка: Популизъм е въвеждането на извънреден данък за банките
Подобна мярка няма да има ефект за бюджета, смята Петя Димитрова
Не мисля, че банките трябва да бъдат изкупителна жертва на политики, които се водят от държавата. Това коментира Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на "Пощенска банка" в отговор на журналистически въпрос за евентуално налагане на данък върху свръхпечалбата на банките, като отбеляза, че тази тема не е официално обсъждана.
Италия е добър пример за подобна мярка, а ЕЦБ и ЕК излязоха с официални писма, че това не е правилно. Мярката "няма под никаква форма да промени дефицита или "дупката", която има или няма, не бих искала да коментирам нещо, което ще бъде коментирано от финансовия министър", каза Петя Димитрова, цитирана от БТА.
Евентуалното налагане на данък върху свръхпечалбата на търговските банки е сред мерките за увеличаване на бюджетните приходи за 2025 г., които изложи вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова днес. Тя отбеляза, че мярката се обсъжда с политическите партии, като засега не са водени разговори със самите банки.
Ако се стигне до подобна мярка, тя вероятно ще бъде на база европейски регламент, който дава дефиниция за свръхпечалба, която е на база средни величини за предходни няколко години. Към тях се добавя норма и горницата на печалбата за следващата година се облага с данък, който според регламента на ЕС възлиза на около 33 на сто, обясни Людмила Петкова.
Директорът на Пощенска банка смята обаче, че замисленото е популистка мярка.
Стабилността на банковата система е основна в икономиката в тази държава и трябва да направим всичко възможно това да остане така, каза Петя Димитрова. Стабилността на банковата система, това тя да е добре капитализирана, ликвидна, както е в момента, предопределя това икономиката да се развива и да има една стабилна основа. Всичко останало, което започнем да правим като популизъм, единствено ще се върне и ще навреди като бумеранг на нас като граждани, коментира Димитрова.