Три запазени яйца на динозавър откриха в Китай
Три невероятно добре съхранени динозавърски яйца, открити в Китай, разкриха, че овирапторите са мътили яйцата си по същия начин, както това правят днешните птици, съобщава „Дейли мейл“.
Ембрионите в яйцата били изследвани с помощта на неутронно лъчение от учени от университета в Бон, Германия.
Овирапторите са се срещали в Централна Азия през горната креда, преди 88-66 милиона години, и са достигали размери, сходни с тези на човека. Учени установиха, че що се отнася до репродуктивната биология, овирапторите се ситуират между съвременните крокодили и птици.
Не бе ясно обаче дали пиленцата овираптори са се излюпвали от яйцата си по едно и също време със своите братчета и сестричета като днешните крокодили или по различно време като днешните птици.
Въз основа на дебелината на яйчените черупки и структурата на костиците на ембрионите в яйцата на 67 милиона години било заключено, че въпросните три фосила са по-сходни с яйцата на днешните птици.
„Открихме двойка фосилизирани яйца и още едно динозавърско яйце в парче скала в провинция Цзянси“, заяви един от ръководителите на изследването Ян Цуруей.
Учените констатирали, че яйцата, които достигат дължина 18 сантиметра, са били снесени почти по едно и също време. Резултатите от изследването са публикувани в Integrative Organismal Biology.