Туитър клекна пред индийския премиер
Труден избор за служителите на социалната мрежа: да блокират стотици местни профили или 7 години затвор

Туитър се държа твърдо, когато индийското правителство поиска миналата седмица платформата да премахне стотици акаунти, които критикуваха правителството за поведението му по време на протестите на разгневени фермери. В сряда обаче, под заплаха от затвор за местните й служители, платформата отстъпи.
Компанията, базирана в Сан Франциско, заяви, че е блокирала за постоянно над 500 акаунта и е „преместила неопределен брой други извън полезрението на Индия”, след като правителството на азиатската държава ги обвини, че „изнервят” министър-председателя на страната Нарендра Моди.
От туитър заявиха, че са се задействали, след като правителството е публикувало известие за несъответствие, ход, който според експерти може да изложи местните служители на компанията пред опасност да прекарат до седем години в ареста.
В публикация в блог от сряда туитър заяви, че не предприема никакви действия по акаунтите, принадлежащи на медийни организации, журналисти, активисти или политици, заявявайки, че не вярва, че заповедите за тяхното блокиране „са в съответствие с индийския закон“. „Оставаме ангажирани да опазваме разговора, който се провежда в туитър“, се казва в публикацията, „и сме силно убедени, че туитовете трябва да текат.“
Конфликтът за пивоварството в Индия е особено ярък пример за предизвикателството пред туитър да се придържа към самопровъзгласените от него принципи, подкрепящи свободата на словото.
Платформата е поставена „между чука и наковалнята” в засилващия се дебат за огромната роля на социалните медии в политиката и опитите на много страни да укротят това влияние.
В САЩ туитър беше вкаран в окото на бурята миналия месец, след като окончателно спря акаунта на бившия президент Доналд Тръмп „за насърчаване на протести във Вашингтон”, които се превърнаха в насилие. В този случай компанията упражни правото си съгласно американските закони, които дават на социалните медии възможност да контролират речта в техните платформи.
Индийският премиер Нарендра Моди категорично демонстрира, че той управлява страната, а не туитър
Но в Индия туитър блокира акаунти по настояване на правителството. Контролирано от партията на Моди, индийското правителство става все по-агресивно в задушаването на несъгласията: арестува активисти и журналисти и притиска медийни организации да се съобразяват с него. Освен това властите са прекъснали мобилния интернет в проблемните райони.
Правителството заема все по-твърда позиция срещу своите критици в социалните медии. Съгласно индийското законодателство, ръководителите на туитър в Индия могат да получат до седем години затвор и глоба, ако компанията не спази правителствените заповеди за премахване на съдържание, което смята за подривно или пък като заплаха за обществения ред и националната сигурност.
На основната снимка: Фермери протестират в Ню Делхи срещу новите земеделски закони, които според тях ще намалят драстично доходите им