Турция спи в паркове и градини пред страх от нов трус (СНИМКИ)
Страната изпадна в най-голямата паника от 20 г. заради земетресението от 5,8 по Рихтер
Стотици граждани в районите по крайбрежието на Мраморно море - Силиври, Бююкчекмедже, Авджълар прекараха нощта навън, в парковете и градините поради страх от ново земетресение.
Според обсерваторията Кандилли, вторичните трусомче са продължили през цялата нощ. След вчерашния трус от 5,8 по Рихтер са били регистрирани още 37 труса.
Турският учен Ахмет Ерджан посочи, че вторичните трусове ще продължат още двайсетина дни, предава БТА.
От правителствената служба за бедствия и спешна помощ предупредиха гражданите да не влизат в сгради, които са с пукнатини и повреди.
Двама души починаха и 43 бяха леко ранени при вчерашното земетресение.
Руски учен, директор на Лабораторията за сеизмични рискове към Академията на науките д-р Алексей Завялов смята, че земетресението от 5,8 в Истанбул не трябва да се коментира като предвестник на по-силно такова и смята, че Истанбул е имал шанса "да се отърве леко".
"Тъй като земетресението в Истанбул вчера не е достигнало критичния магнитуд от 7-ма степен и това, че епицентърът се намира далеч от града, не може да се приеме за голямо земетресение.
През 1996 г. столицата на Узбекистан Ташкент се розлюля от земен трус с магнитуд 5,8 по Рихтер, но предизвика големи разрушения. Не споделям мненията на някои учени, че земетреснията, които станаха в Истанбул през седмицата, са предвестници на по-голямо очаквано земетресение", каза той, цитиран в турски медии.
Според учения, Истанбул е в силно земетръсен район заради Североанадолския разлом, който създава риск за мегаполиса.
"Ние, в Русия, следим сеизмичните движения след всяко силно земетресение, ползваме най-модерни методи за това да разберем какво следва. Но за тази цел трябва да се знаят и да се анализират данните от всички вторични трусове, т.е. необходимо е да се анализират внимателно всички движения от по-малките сеизмични шокове, каквито са вторичните трусове", посочи той.
По думите на учения дори най-модерните сеизмични системи могат само 12 секунди предварително да сигнализират за евентуалните земетресения.
"Поради тази причина много висока е степента на недостоверност в прогнозите, че на всеки 50 години в Истанбул предстои голямо земетресение", каза руският учен.
Междувременно всички турски вестници днес пишат за паниката в страната заради вчерашното силно земетресение в Истанбул, предаде БТА.
Земетресението с магнитуд 5,8 по Рихтер стана в 13.59 ч. във водите на Мраморно море на 21,6 км от квартал Силиври, окръг Истанбул. Трусът бе регистриран на дълбочина 6,9 километра.
"Най-голямата паника от 99-та година" ("Йени шафак"), "Дори земетресение с магнитуд 5,8 парализира Истанбул. А ако бе станало земетресение с магнитуд 7 или над 7?" ("Тюркие"), "Паника заради земетресение в Истанбул" ("Йени акит"), "Страх, свързан със спомените от 17 август 1999" ("Акшам"), "Най-сериозното предупреждение" ("Карар"), "Последно предупреждение" ("Ортадогу"), "Плашещо земетресение" ("Биргюн"). Това са някои от заглавията на водещите турски издания по темата, поместени на първите им страници тази сутрин.
Жителите на Истанбул, които изобщо не са забравили земетресението на 17 август 1999 г. (с магнитуд 7,4 по Рихтер), вчера преживяха голяма паника заради трус с магнитуд 5,8. Милиони хора се стекоха по улиците. При земетресението, продължило петнайсетина секунди, бяха ранени трийсетина души.
"Истанбул излезе здрав от земетресението", добавя изданието.
По данни на турски онлайн медии двама души са починали от сърдечен удар при труса.
"Йени шафак" пише още, че вчерашното земетресение е било усетено в окръзите Истанбул, Коджаели, Сакария, Бурса, Балъкесир, Чанаккале, Одрин, Къркларели, Текирдаг, Ялова. След силното земетресение последваха още над 60 вторични труса, най-силният от които бе с магнитуд 4,1 по Рихтер.
Изданията пишат, че хората в Истанбул, които вчера преживяха най-силното земетресение от 1999 г. ( при което загинаха хиляди), започнаха веднага да звънят по телефоните на близките си, заради което за известно време телефонните мрежи бяха блокирани.
Вчерашният трус бе регистриран на същия разлом - Северноанадолския разлом, както земетресението с магнитуд 4,7 по Рихтер, станало в Мраморно море преди три дни, информира "Йени шафак".
Всички деца в училищата в Истанбул и съседните окръзи бяха изведени вчера от учителите в дворовете на учебните заведения. Днешният ден е обявен за неучебен в окръзите Истанбул, Бурса, Коджаели и Ялова, пише "Стар".
Активността по Северноанадолския разлом, продължаваща три дни, вчера се превърна в истински "кошмар" със земетресението с магнитуд 5,8 по Рихтер, коментира вестникът.
Турският вицепрезидент Фуат Октай съобщи през нощта, че са били получени сигнали за 172 сгради, на които са били нанесени сериозни материални щети.
Експертите години наред предупреждават за голяма вероятност за трус с магнитуд 7 и над 7 по Рихтер, а вчера Истанбул бе парализиран дори от трус с магнитуд 5,8. В града настъпи хаос, пише "Тюркие".
Изданието добавя, че известно време са били блокирани мобилните телефонни мрежи, а ситуацията с трафика се е превърнала в пълен хаос.
"Готови ли сме за земетресение?", пита в заглавие в. "Дирилиш постасъ".
Докато хората в Истанбул и съседните окръзи изживяха голяма паника заради вчерашния трус, отново на дневен ред се появи въпросът доколко сме готови за силно земетресение, отбелязва вестникът.
Същевременно изданието цитира експерта по геофизика Йовгюн Ахмет Ерджан, който посочи, че на практика вчерашното земетресение не е било силно и не се смята за разрушително. Експертът каза, че след този трус в района на Истанбул не се очаква по-силно земетресение.