Училището не е църква: Граждани излязоха на протест

Част от българите са против предмета "Добродетели и религии"

Актуални новини
21:03 - 15 Май 2025
1745
Училището не е църква: Граждани излязоха на протест

Втори протест "Училището не е църква" се организира тази вечер на площад "Атанас Буров" в столицата, срещу който се намира сградата на Министерството на образованието и науката (МОН). Първият протест се състоя преди седмица.

"Излизаме на протест, за да защитим светския дух на българското училище - мястото, където всяко дете трябва да получи знание без натиск и разделение. Против сме въвеждането на задължително религиозно обучение, което грубо нарушава конституционния принцип за отделяне на религията от държавата и поставя под въпрос свободата на мисълта и избор", заявиха участниците в протеста.

"Исканията ни продължават от миналата седмица - за оставката на министър Красимир Вълчев и за отмяна на предмета "Добродетели и религии". Новата програма "Добродетели и етика", която се предлага, отново включва изучаване на добродетели чрез религиозни примери. Това нарушава правото на атеистичните семейства и на други хора, които не споделят ценностната рамка", каза организаторът на протеста Христо Георгиев, цитиран от БТА.

Той заяви, че протестът "Училището не е църква" се организира от граждани, които могат свободно да говорят за проблемите в образователната система. Христо Георгиев отново отбеляза, че е на 19 години и неговата кауза е свързана с по-доброто образование в България. 

Подкрепя ни Националната мрежа за децата, каза Христо Георгиев.

Няма да се учи задължително религия, а в образователната ни система има термин за задължителноизбираем час. Той означава, че часът е задължителен и в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми и религия конфесионално няма да се учи задължително. Целта на този час е да усилим възпитателната функция в българските училища и възпитанието в добро, и в добродетели, каза вчера на пресконференция на 7 май министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който представи тогава концепция за изучаването на добродетели и религии в българските училища. 

Обещахме до 8 май да публикуваме концепция за алтернативната програма "Добродетели и етика" и тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план. Представяме тази програма единствено и само, тъй като за другите две алтернативни програми, които предвиждаме - "Религия - православно християнство" и "Религия - ислям", ще се встъпи в голяма степен на съществуващите програми. Този документ е само основа за обсъждане, ще се изработва програмата, ще се доработва и самата визия, но ние искаме да публикуваме такъв документ, по който текст да се проведат дебатите, обясни тогава образователният министър. 

Светият синод на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП) изразява своята подкрепа за въвеждане на предмет с работното наименование "Добродетели и религия" в редовната програма на училищата в Република България. Заявяваме своята подкрепа за шествието "Добродетели и религия в училище", организирано от граждански сдружения, което ще започне на 17 май от 12:00 ч. пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", се казваше в изявление от канцеларията на Светия синод, публикувано в сайта на Българската патриаршия.