Удължиха задържането на южнокорейския президен т, протестиращи щурмуваха съда

Юн Сук-йол заяви, че е шокиран от насилието в Сеул и призова към мир и толерантност

Свят
10:12 - 19 Януари 2025
667
Удължиха задържането на южнокорейския президент, протестиращи щурмуваха съда

Южнокорейският съд удължи срока на задържането на временно отстранения президент Юн Сук-йол с 20 дни. Това предизвика бурни протести на стотици негови разгневени поддръжници, които щурмуваха сградата на съда, изпочупиха прозорците и проникнаха вътре. 

В сряда Юн стана първият арестуван действащ южнокорейски президент, тъй като е обвинен в метеж във връзка с обявеното от него военно положение на 3 декември, което потопи страната в политически сътресения.

Малко след като съдът одобри искането на следователите за удължаване на срока на задържане на Юн негови привърженици пробиха кордона от полицаи, за да влязат в съда, а на излъчени по телевизията кадри се вижда как някои от тях унищожават мебели и използват пожарогасители срещу служителите, които се опитват да ги спрат.

Полицията арестува около 40 протестиращи и възстанови реда няколко часа по-късно, съобщи телевизията Уай Ти Ен, като се позова на правоприлагащите органи.

Тъй като трябваше или да подадат молба за удължаване на срока на задържане, или да освободят президента в рамките на 48 часа, южнокорейските следователи в петък поискаха от съда в Сеул да удължи срока, след като Юн отказа да бъде разпитан.

След 5-часово изслушване снощи, на което Юн присъства, Западният окръжен съд на Сеул реши да удовлетвори искането на следователите поради "опасения, че заподозреният може да унищожи доказателства", се казва в изявление на съда.

Съгласно новата заповед Юн може да бъде задържан за срок до 20 дни. Според южнокорейските разпоредби заподозреният, задържан по силата на заповед, трябва да премине медицински преглед, да му бъде направена снимка и да носи затворническа униформа.

Очаква се лидерът да бъде затворен в единична килия в центъра за задържане в Сеул.

Южнокорейската Служба за разследване на корупцията сред високопоставени служители заяви, че ще разследва Юн в съответствие със закона и процедурата.

Сок Донг-хьон, един от адвокатите на Юн, заяви, че решението на съда е "наистина трудно за разбиране", но помоли за спокойствие.

"Подобни прояви на гняв са разбираеми, но ако стигнат твърде далеч и се продължи с насилието, може да се стигне до целенасочени атаки или контраатаки от страна на левите сили", каза той. "Трябва да запазим спокойствие", добави Сок в публикация във "Фейсбук".

Самият президент също призова хората да изразяват мнението си по мирен начин, а силите на реда да демонстрират толерантност. Адвокатът на Юн, цитиран от Ройтерс, заяви, че клиентът му е останал шокиран и възмутен от инцидентите с прояви на насилие пред Западния окръжен съд в Сеул. 

Юн отрича обвиненията, че е организирал метеж и възпрепятства усилията на разследващата служба да го разпита като отказва да присъства на разпитите. Метежът - престъплението, в което може да бъде обвинен Юн, е едно от малкото, за които южнокорейският президент по закон няма имунитет.

На 14 декември депутатите гласуваха импийчмънт на Юн и прекратиха президентските му правомощия. Отделно от разследването, което предизвика днешния хаос, Конституционният съд на страната се очаква да реши дали да потвърди импийчмънта и да отстрани Юн окончателно от поста му, или да възстанови правомощията му.