Ултрачувствително преброяване "тече" в РС Македония, според френски медии

Актуални новини
11:09 - 27 Септември 2021
1803
Ултрачувствително преброяване "тече" в РС Македония, според френски медии

Бившата югославска република Северна Македония, където мнозинството македонци живеят заедно с голямо албанско малцинство, не се е преброявала от 2002 година. Поради потенциалното влияние върху етническите общности това е деликатна операция, източник на фронтови битки, пише френският ежедневник "Ла Кроа" и припомня, че преброяването е от съществено значение в страна, която претендира да влезе в Европейския съюз и трябва да се провежда на всеки десет години. Досега обаче това срещаше силен отпор.

Френският вестник припомня, че конституцията на страната дава определени права на всяка етническа общност, която е над 20 процента от населението, на национално ниво, както и на местно ниво. Разпределението на определени публични функции в полиция, армия или министерства, подлежи на етнически квоти. Също така това се отнася за употребата на различни езици в официални документи или в образованието.

Последното преброяване се състоя една година след конфликта през 2001 година между албанските бунтовници и македонските сили. Страната тогава имаше 2,1 милиона жители, две трети македонци, 25 процента албанци, както и сръбско, бошняшко, ромско и турско малцинство. Но оттогава експерти преценяват, че населението е намаляло на 1,6 милиона или 1,7 милиона поради масовата емиграция.

През 2011 година бе прекратен опитът за преброяване с обвинения между етническите общности за опити за увеличаване на цифрите. 

Според Националния статистически институт няколко дни преди края на преброяването на 30 септември, над 1,3 милиона души са отговорили на въпроси за тяхната религиозна и етническа принадлежност, майчин език, използван език, ниво на образование или приходи. Но операциите са оспорвани от определени общности, които предварително обвиниха социалдемократическото правителство на Зоран Заев, че иска да фалшифицира резултатите.

Опозиционната и с дясна ориентация ВМРО-ДПМНЕ, която първоначално се противопостави на преброяването, обвинявайки правителството, че иска да увеличи броя на албанското население, а след това се позоваваше и на ковид кризата, накрая  предупреди, че внимателно ще следи резултатите, очаквани в началото на 2022 година.