Утре е Архангелова задушница - какви обичаи трябва да спазим?

Актуални новини
15:40 - 01 Ноември 2024
3478
Утре е Архангелова задушница - какви обичаи трябва да спазим?

На 2 ноември (събота) ще отбележим Архангелова задушница, дни преди големия християнски празник Архангеловден. На задушница отдаваме почит на починалите ни близки и роднини, а на Архангелова задушница почитаме и ангелите. Задушница е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите.

Ето някои често срещани поверия и обичаи за Архангелова задушница:

На Архангелова задушница не бива да се работи и жените не бива да захващат домакинска работа. Поверието гласи, че ако работим на този ден може да разгневим душите на починалите.

На този ден се раздава храна на познати, а може и на непознати, и се ходи на гробища и църква. Според поверието всеки трябва да даде от това, което има, като задължително да присъства жито, парче от питка и вино. Тези три неща символизират Христос. Житото се свързва с христовото възкресение, а питката и виното с неговите плът и кръв. Когато раздавате от храната казвате "Вземете за Бог да прости" и изброявате име или имена. Когато вземате подавка, отговаряте само с "Бог да прости!".

Според обичаите в подавките на задушница се слага най-често домашни сладки, сезонни плодове, малко сирене и кашкавал.

Обичаят е, ако сте отишли на гробища, да раздадете подавка на всички, които са дошли на гроба или са наблизо, на съседни гробове. Дори да са непознати, можете да им дадете подавка, за да почетете взаимно починалите си близки. Винаги се казва "Бог да прости!".

Ако ходите на молитва в църквата, се носи подавка и там.

Макар много хора да оставят храна на гроба на задушница, според повечето обичаи това не е редно. На задушница не бива да се оставя подавка на гроба, тъй като тя не е за мъртвия, а за живите, които почитат паметта му.

Друго народно поверие гласи, че ако по време на обяд или вечеря на задушница около масата се появи пеперудка или мушица, това е душата на мъртвия, която се появява за малко при близките си.

В някои райони на този ден е прието да се оставя празно място на масата, за да има къде да "седне" покойникът, когато навести близките си. На някои места раздават заедно с подавките и брашно и сол, които символизират греховете на починалия.