Утре в 10:00 часа сме в Шенген

Всички страни от ЕС вече са дали своето одобрение за присъединяването на България и Румъния

Новини
14:37 - 11 Декември 2024
2919
Утре в 10:00 часа сме в Шенген

Като първа точка от дневния ред на последната среща на министрите на вътрешните работи от Европейския съюз в четвъртък около 10:00 часа се очаква да се вземе решение за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, съобщават информационната агенция APA и новинарският портал Vienna.at, цитира Фокус.

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер обяви в понеделник вечерта, че Виена се отказва от блокадата си и ще гласува "за“.

Всички останали страни от ЕС вече са дали своето одобрение за присъединяването на двете страни.

Едно от най-големите предимства на ЕС е възможността да се пътува свободно в рамките на Общността. Основата за тази свобода на пътуване е Шенгенското споразумение, което в момента включва 23 от 27 държави от ЕС, както и някои страни извън Блока. Не всеки член на ЕС автоматично става член на Шенген. Шенгенското пространство не е напълно освободено от граничен контрол: поради многото пристигащи бежанци и мигранти, проверки бяха въведени отново на няколко граници между държавите през последните години и те бяха многократно удължавани.

Австрия оправда ветото си срещу разширяването на Шенген с високия брой на бежанците. По данни на Министерството на вътрешните работи във Виена обаче ситуацията с миграцията значително се е подобрила.

Има 40% намаление на незаконното преминаване на границата на ЕС и силен спад на миграцията по Балканския маршрут – с минус 80%.

Спад има и в България (-47%) и Румъния (-53 на сто) спрямо същия период на миналата година по отношение на неразрешените влизания. "Австрия надделя с твърда, но конструктивна политика на ЕС, за да направи страната ни и Европейския съюз по-безопасни“, обясни Карнер.

Европейската комисия от известно време призовава Австрия да се откаже от блокадата си. Комисарят по въпросите на миграцията Магнус Брунер се застъпва за пълното включване на Румъния и България още от времето на номинацията си, противно на тогавашната линия на виенското правителство. И от Нидерландия не се очаква връщане към предишната блокада. Предишното правителство на страната се съгласи миналата година на пълно присъединяване на Румъния и България към Шенген; сегашното вероятно ще се придържа към него.

Направена е първа стъпка с "Въздушен Шенген“:

В края на март отпадна граничният контрол по въздушните и морските граници към България и Румъния.

Друга последва през ноември: вътрешните министри на Австрия, Румъния и България, както и на Унгария, се споразумяха за нов пакет за защита на границите, за да определят курса за присъединяване на двете балкански страни към Шенген през януари. След това посланиците на ЕС завършиха "подготовката на решението на Съвета за премахване на контрола по сухопътните граници към България и Румъния от 1 януари 2025 година“, като по този начин окончателно освободиха пътя за гласуването в четвъртък.

Не всички граници обаче ще отпаднат изцяло:

договореното в Будапеща предвижда страните да изпратят общ контингент от 100 граничари на българо-турската граница.

Освен това, според Карнер, за определен период от време все още ще има контрол по вътрешните граници между България и Румъния, както и между Унгария и Румъния. Ако защитата на външните граници на ЕС не е толкова стабилна, колкото би трябвало, тогава са необходими такива компенсаторни мерки, поясни вътрешният министър на Австрия.