В Аржентина и Чили наблюдаваха пръстеновидно слънчево затъмнение

В такъв миг Луната закрива всичко освен короната на Слънцето

Новини
07:38 - 04 Октомври 2024
3409
В Аржентина и Чили наблюдаваха пръстеновидно слънчево затъмнение

Пръстеновидно слънчево затъмнение беше наблюдавано от част от Южното полукълбо, съобщи АФП.

Природогеографската област Патагония, намираща се на територията на Чили и Аржентина, стана свидетел на “огнен пръстен”. Гледката се разкри постепенно от северната част на Тихия океан. Последните зрители на затъмнението станаха жителите край южната част на Атлантически океан.

Жителите на Великденския остров, намиращ се на около 3500 км от чилийското крайбрежие, бяха сред първите, които имаха възможност да наблюдават природното явление.

От другата страна на Андите, в Аржентинска Патагония, няколкостотин души гледаха как Луната покрива Слънцето в 17:25 ч. местно време (20:25 ч. по Гринуич).

Слънчево затъмнение наблюдаваме, когато Луната заеме позиция между Слънцето и Земята, каза за АФП Диего Ернандес от планетариума в Буенос Айрес. В този случай обаче Луната се е намирала малко по-далече от Земята – това се случва веднъж месечно. Тъй като Луната не може да покрие напълно Слънцето, се наблюдава ефект на пръстен – светлина от Слънцето. Преди да се получи пръстен, се вижда светещ полумесец, пише БТА.

Затъмнението в сряда продължи повече от три часа – от 17:00 до 20:30 ч. по Гринуич, съобщи НАСА. Пълното закриване на Слънцето обаче беше само няколко минути.

Частично затъмнението можеше да се наблюдава от Боливия, Перу, Парагвай, Уругвай, някои части на Бразилия, Мексико, Нова Зеландия, някои острови в Тихия и Атлантическия океан, съобщи още НАСА.

Огненият пръстен беше видим от провинцията Санта Крус в Аржентина, чието население е 1,5 души на кв. км.

Това затъмнение е 18-ото поред за 21-ви век и второто за 2024 г. след пълното слънчево затъмнение през април т.г. според Френския институт по небесната механика и изчисляване на ефемеридите (Imcce). Следващото слънчево затъмнение, което ще бъде частично, ще бъде на 29 март 2025 г. и ще бъде видимо от западната част на Северна Америка, Европа и Северозападна Африка.