В кои сектори служителите се канят да напуснат работа още тази година?

Водещият мотив - желание за по-високо възнаграждение и по-добри кариерни възможности

Новини
15:15 - 14 Юни 2022
2831
В кои сектори служителите се канят да напуснат работа още тази година?

Наблюдава се промяна в баланса на силата между работодатели и служители в полза на вторите. Това е един от изводите от едно от най-големите в световен мащаб проучвания на пазара на труда, извършено от EY-Work Reimagined.

То обхваща повече от 1500 бизнес лидери и над 17 000 служители в 22 страни и 26 индустриални сектора.

От отговорите можем да съдим, че служителите имат все по-доминираща роля на глобалния пазар на труда.

43% от тях споделят, че е вероятно да напуснат настоящата си работа през следващите 12 месеца, водени най-вече от желание за по-високо възнаграждение, по-добри кариерни възможности и гъвкавост.

Проучването показва, че е налице разминаване между приоритетите на работодателите и тези на служителите. Работодателите поставят акцент върху знанията и уменията на служителите, гъвкавите модели на работа, психическото им благосъстояние, както и безопасността на работното място.

Основната мотивация за служителите за търсене на нова работа пък е желанието за по-високо възнаграждение.

Повече от 1/3 от търсещите нови роли служители споделят, че основната им цел е увеличението на месечното им възнаграждение, а 25% споделят, че търсят израстване в кариерата. На по-заден план остава мотивът за смяна на работата в търсене на гъвкавост в работния процес, вероятно тъй като повечето анкетирани вече работят за компании, които предлагат тази опция под някаква форма. Само 19% от анкетираните са отбелязали, че търсят възможност за отдалечена работа при потенциалния нов работодател, други 17% казват, че програмите за благосъстояние ще ги подтикнат да сменят работното си място.

Нарастващата инфлация, по-широкото прилагане на отдалечени модели на работа, както и по-ниските бариери за намиране на нова работа допринесоха за това служителите да очакват увеличение на заплащането.

79% от анкетираните служители отбелязват, че е необходимо увеличение на общото възнаграждение и в резултат на пандемията. 83% от работодателите също смятат, че пандемията е ускорила необходимостта от промени в политиките за възнаграждения, които работодателите разглеждат в по-широк аспект, включващ целия

пакет от придобивки като договорените възнаграждения, социалните разходи, разходите инвестирани в програми за поддържане на благосъстоянието на служителите, възнагражденията за платен отпуск и други.

Разглеждайки различните възрастови групи в изследваните страни, служителите от поколение Z (родените между 1997 и 2012 г.) и милениълите (поколението Y; родените между 1980 и 1996 г.) в САЩ са най-склонни да напуснат работата си тази година (53%).

По отношение на секторите, най-нетърпеливи да напуснат са хората, работещи в технологичния и хардуерния сектор (60%).

Въпреки продължаващата промяна към гъвкави работни модели, 22% от анкетираните работодатели казват, че искат служителите да се завърнат и прекарват 5-те работни дни седмично в офиса. Въпреки че нежеланието да работят дистанционно сред служителите е намаляло (от 34% на 20%), повечето служители (80%) искат да работят дистанционно поне два дни в седмицата, пише money.bg.