В САЩ отново се води дебат за мястото на жените в армията

По данни на Пентагона понастоящем жените съставляват около 17% от активните сили на страната

Любопитно
12:28 - 25 Ноември 2024
482
В САЩ отново се води дебат за мястото на жените в армията

В САЩ отново се води разпален дебат за мястото на жените в армията, след като номинираният от Доналд Тръмп нов министър на отбраната Пийт Хегсет неотдавна отхвърли идеята военнослужещите от женски пол да участват в бойни действия. "Директно заявявам, че не трябва да има жени, които да заемат бойни роли" заяви бившият водещ в телевизия "Фокс Нюз" и военен ветеран от Националната гвардия в подкаста "Шоуто на Шон Райън". 

Думите му предизвикаха възмущение в редица кръгове, но също така срещнаха и подкрепа сред някои републиканци. Много медии публикуваха данни за броя на жените в американската армия, постовете които заемат и проблемите, с които се сблъскват. 

По думите на Хегсет участието на жени в сражения не е довело до по-голяма "ефективност" на армията, а само е "направило боевете по-сложни". Според него жените имат място в армията, но не и в специалните операции, нито в артилерията, пехотата или в бронетанковите части.

"Обичам жените военнослужещи, които имат невероятен принос", подчерта ветеранът от Националната гвардия, който е служил в Ирак, Афганистан и Гуантанамо. Но "всичко, свързано със съвместната служба на жените, усложнява ситуацията, а усложненията в боя означават и по-тежки жертви", допълни той.  

Сенаторът републиканец от Айдахо Джим Риш, който е водещ член на Комисията по външни отношения на Сената на САЩ, в петък подкрепи позицията на номинирания от Тръмп следващ министър на отбраната, предаде Асошиейтед прес.

Запитан дали Пийт Хегсет трябва да се отрече от становището си, че мъжете и жените не трябва да служат заедно в бойни части, Риш отговори: "Смятам, че е заблуда някой да не се съгласи, че жените в бойни действия създават определени уникални ситуации, с които трябва да се справяме. Мисля, че все още не е ясно как да се направи това", заяви Риш на сесия на Международния форум за сигурността в Халифакс, пише БТА.

"Възгледите на Пийт Хегсет за жените в армията са остарели, белязани от предубеждения и пренебрегват събирани над 20 години доказателства за ефективността на жените в бойните операции", казва Ерин Кърк, ветеран от морската пехота, цитирана от Асошиейтед прес. Кърк  допълни, че жените са служили с чест и ефективно като пилоти, логистици, разузнавачи и пехотинци.

"След 39-годишна кариера като офицер с бойни оръжия и с риск за живота си в много операции по целия свят не мога да повярвам, че през 2024 г. все още трябва да даваме оправдания за приноса на жените в отбраната и за службата им за собствената им страна", заяви в събота началникът на канадската армия генерал Джени Каринян на Международния форум за сигурност в Халифакс, цитирана от изданието "Политико".

По данни на Пентагона понастоящем жените съставляват около 17% от активните сили на страната и над 21% от избрания резерв. През 2022 г., когато общият брой на военнослужещите е намалял с 2,7 % спрямо предходната година, процентът на жените военнослужещи се е увеличил, отбелязва британският в. "Индипендънт".

Елън Харинг, пенсиониран полковник от сухопътните войски, в петък заяви пред телевизия "Фокс нюз", че много жени и мъже в армията са обезпокоени от факта, че Хегсет ще стане министър на обраната и че ще въведе промени, свързани с участието на жени в бойните действия.

По думите на Харинг много жени в американската армия "са притеснени от идеята, че могат да загубят работата си". Тя посочи, че в момента около 2500 жени заемат бойни длъжности в пехотата, бронетанковите войски, полевата артилерия и специалните сили. Тя също така отбеляза, че 152 жени са получили званието рейнджър, което е едно от най-престижните в армията на САЩ. В момента има и 10 жени в 75-ти рейнджърски полк, в който служат едни от най-подготвените командоси в света. 

В края на 2015 г. вече покойният Аш Картър, който по това време беше министър на отбраната в кабинета на тогавашния американски президент Барак Обама, разпореди да се допускат жени на всички военни длъжности, припомня в. "Гардън". Картър взе това решение въз основа на резултатите от проучвания и дебати, продължили три години. 

Със знаковото си разпореждане Картър отхвърли исканията на Корпуса на морската пехота  жените да бъдат изключени от някои пехотни и бойни длъжности. Тогавашният военен министър даде официално признание за приноса на хилядите жени, служили в армията, и за многото жертви, които са дали във войните в Ирак и Афганистан, коментира "Гардиън".  

Осем години по-късно Командването на специалните операции на армията на САЩ публикува резултатите от изследване, което установи, че военнослужещите от женски пол масово се сблъскват със сексизъм, тормоз и други специфични предизвикателства, допълва АП.

Изследването обхваща повече от 5000 души, назначени в армейските сили за специални операции, от които 837 са били жени, 3238 - мъже, а останалите са заемали цивилни длъжности.  

"Жените може да се нуждаят от различни инструменти в сравнение с мъжете, за да изпълнят една и съща задача", се казва в доклада. "Необходима е промяна в манталитета, за да се промени архаичната нагласа, че предоставянето на нужните инструменти на жените военнослужещи е акт на приспособяване, а не просто осигуряване на подходящите средства за работата на нашите бойци", казват още авторите на изследването.

В повечето случаи негативното отношение към жените в силите за специални операции "за съжаление е проявявано от висши сержанти", заяви пред журналисти  Джоaн Науман, която през май миналата година стана първата жена, заемала поста старши командир на Специалните операции на армията на САЩ.  

Ако Сенатът утвърди избора на Тръмп за шеф на Пентагона, това може да предизвика сътресения в кариерата на хиляди жени, служещи в армията, предупреждава американския новинарски сайт "Милитъри". 

Един от основните аргументи за това да не се допускат жени да участват в бойни действия, който Хегсет представи в "Шоуто на Шон Райън" бе, че "стандартите са занижени".

Генерал Марк Мили, който до септември 2023 г. бе началник на американските въоръжени сили, в сряда отхвърли твърденията на Хегсет.  

"Ако в гърдите ви уцели (куршум с калибър) 7,62 мм, никой няма да се интересува дали спусъкът е бил натиснат от мъж или жена", каза Мили по време на участието си във Форум за иновации в националната сигурност. "Няма значение дали сте бял, черен, мъж, жена, католик, протестант. Това, което има значение, са стандартите, стандартите за готовност. Изпълнявате ли стандарта или не. Ако да, минавате и… се присъединявате към пехотата", допълни той, цитиран от американския в. "Хил". 

Жените и етническото разнообразие са от жизненоважно значение за силата на американската армия, заяви в сряда напускащият министър на отбраната Лойд Остин в интервю за телевизия Ен Би Си. "Прекарах 41 години в униформа, три дълги мисии в Ирак, една в Афганистан и навсякъде, където бях на бойното поле, имаше жени", допълни Остин. "Бих казал, че нашите жени са най-добрите войници в света", подчерта той. 

Министърът не сподели какво е мнението му за номинирания от Тръмп негов наследник. "Новоизбраният президент има възможност да номинира всеки, който реши, за каквато и да е позиция и със сигурност уважаваме това", каза Остин.