Въпреки визитата в Русия Вучич решен да вкара Сърбия в ЕС

Сърбия остава ангажирана с плана си за присъединяване към Европейския съюз и иска да ускори кандидатурата си за членство. Това заяви президентът на страната Александър Вучич, цитиран от "Ройтерс".
Той направи изказването си, след като неотдавнашното му посещение в Москва беше разкритикувано от Запада.
Вучич посети Русия на 8 и 9 май за парада по случай 80-годишнината от победата във Втората световна война. Там той се срещна с руския лидер Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин.
След срещата си с председателя на Европейския съвет Антониу Коща по-рано днес Вучич увери, че Белград иска да ускори своята европейска интеграция и да отвори повече преговорни глави с блока.
"Атмосферата в ЕС не е точно страхотна, убеден съм заради пътуването до Москва, но вярвам, че Европа ще има разбиране за напредък, основан на заслуги", изтъкна той.
Русия е историческият православнохристиянски съюзник на Сърбия и основен доставчик на природен газ. "Газпром" и "Газпромнефт" са собственици на сръбската петролна компания NIS.
Москва подкрепя Белград и в противопоставянето му на независимостта на Косово - нейната бивша южна провинция.
Вучич, в чиято страна от месеци студенти водят протести срещу корупцията, обеща, че правителството ще работи за въвеждане на реформи, необходими за присъединяване към ЕС.
Сърбия трябва да изкорени корупцията, да реформира своята съдебна система, законите за медиите и изборите, да поправиотношенията си с Косово и да приведе външните си политики в съответствие с тези на блока, включително да наложи санкции срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна.
"Ключов елемент от нашата обща външна политика и политика за сигурност е ясното осъждане на бруталната инвазия на Русия в Украйна и подкрепата за Украйна в постигането на справедлив и траен мир", посочи Коща.
Представители на Европейския съюз многократно призоваха президентите на страни, които се стремят да се присъединят към ЕС, включително Вучич, да избягват честванията на Москва за победата във Втората световна война.
Коща заяви, че "се радва да чуе", че членството в ЕС остава първи приоритет на Сърбия. "Това, което трябва да се направи, е свобода на медиите, потискане на корупцията и подобряване на избирателния закон".
От страните от Западните Балкани Сърбия, Черна гора, Северна Македония, Албания и Босна си осигуриха статут на кандидати за членство в ЕС, а Косово изостава.