Върховният съвет за отбрана на Румъния: Имало е кибератаки за повлияване на изборния процес

Новини
18:28 - 28 Ноември 2024
2964
Върховният съвет за отбрана на Румъния: Имало е кибератаки за повлияване на изборния процес

Румъния е установила „кибератаки“, целящи да „повлияят на коректността на изборния процес“, съобщи днес президентската администрация след заседание на Върховния съвет за национална отбрана, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА.

Членове на съвета са анализирали документи, представени от властите с правомощия в сферата на отбраната, на обществения ред и на националната сигурност.

"Върховният съвет за национална отбрана няма правомощия, свързани с протичането на изборния процес, но в случай че съществуват елементи с отражение върху националната сигурност, се налага анализ на тези аспекти в рамките на заседание на съвета. В рамките на заседанието представителите на властите с правомощия в сферата на отбраната, на обществения ред и на националната сигурност представиха оценки за възможни рискове по адрес на националната сигурност, предизвикани от действията на държавни и недържавни киберфактори върху инфраструктури на информационните и комуникационните технологии", посочва съветът.

"Според представените документи, членовете на съвета установиха, че са съществували кибератаки с цел да се повлияе на коректността на изборния процес", се посочва в съобщението. 

Също така съветът потвърди, че в настоящия контекст на регионалната сигурност и най-вече електоралната обстановка, "Румъния заедно с други страни от Източния фланг на НАТО е станала приоритет за враждебните действия на държавни и недържавни фактори, по-специално Руската федерация, като от тяхна страна има нарастващ интерес към оказване на влияние върху обществения дневен ред в румънското общество".

В комюникето след заседанието на Върховния съвет за национална отбрана се отбелязва още, че в резултат на анализираните документи е станало ясно, че чрез нарушаване на изборното законодателство "един кандидат в президентските избори се е възползвал от широка гледаемост на фона на преференциалното третиране, което платформата ТикТок му е оказала чрез факта, че не го е маркирала като политически кандидат, съответно без да иска от него задължението да маркира предизборните си видеоматериали с единния идентификационен код за финансов възложител - задължение, наложено от изборното законодателство". 

По този начин видимостта на съответния кандидат е нараснала значително в сравнение с останалите кандидати, които са били разпознати от алгоритмите на ТикТок като кандидати в президентските избори, посочва съветът.

"Това преференциално третиране се засилва от неспазването от страна на ТикТок на решението на Централното избирателно бюро (ЦИБ), което е установило, че в действителност китайската компания, противно на това, което е съобщила официално на румънските власти, не е изпълнила по никакъв начин разпоредбите на ЦИБ", констатира още Върховният съвет за национална отбрана.

Крайнодесният независим кандидат Калин Джорджеску, който беше слабо познат на румънската общественост, изненадващо спечели първия кръг на президентските избори на 24 ноември, разчитайки основно на кампания чрез споделяне на видеа в ТикТок.