Във Великобритания правят стаи за безопасна употреба на наркотици
В различни държави по света прилагат този метод като борба за справяне с употребата на свръхдози и новите видове дрога
![Във Великобритания правят стаи за безопасна употреба на наркотици](https://lupa.bg/f/news/b/337/e0ff37caba8a53e52c1ab056d2488566.jpeg)
В Обединеното кралство беше отворена първата стая за по-безопасна употреба на наркотици. По света вече има над 100 такива места. Причина за появата им е, че разпространението на упойващи вещества става все по-голямо.
Появяват се нови синтетични опиати като фентанил например, които са много по-силни и водят до по-голяма смъртност. Затова властите се опитват да изградят някаква нова връзка със страдащите от наркотична зависимост.
В Глазгоу, Шотландия, преди няколко месеца отвори врати първата легална стая за употреба на наркотици във Великобритания. Съоръжението, наречено Thistle, има за цел да намали случаите на свръхдоза и вредите, свързани с наркотичните вещества, както и да направи употребата и последиците от тях по-малко видими за общността.
Концепцията за стаи за безопасна употреба на наркотици не е нова. Подобни съоръжения, тествани за първи път в Швейцария през 1986 г., са налични в редица европейски държави, включително Дания, Португалия, Нидерландия, Германия и Испания.
„Това е огромен пробив в грижите за хората, които употребяват наркотици.“, коментира д-р Джейн Маккензи, директор на Thistle. „Нашата цел е не само да намалим вредите от употребата на наркотици, но и да предоставим подкрепа и ресурси на тези, които искат да променят своя живот.“
Данните на Националните регистри на Шотландия сочат, че през 2023 г. са регистрирани общо 1172 смъртни случая вследствие на злоупотреба с наркотици, което представлява увеличение с 12% (121 случая) спрямо предходната година. Изчислено е още, че през последните години броят на бебетата, родени от наркозависими жени, надхвърля 1500.
Съоръжението, финансирано от шотландското правителство, е разположено в централната част на Глазгоу до клиника, където в момента се предписва фармацевтичен хероин на наркозависими, и ще е отворено ежедневно от 09:00 до 21:00 часа. Въпреки че в него не се предлагат наркотици, то осигурява безопасни условия за употреба.
Доклад на Националната служба по здравеопазване установява, че има „приблизително 400 до 500 души, които редовно си инжектират наркотици на обществени места в центъра на Глазгоу.“
Thistle, създаден по модела на 100 подобни съоръжения по цял свят, включва осем индивидуални кабини за инжектиране, зона за възстановяване и наблюдение, кухня и всекидневна, както и здравни кабинети за тестване и лечение на вируси, предавани по кръвен път. Потребителите също имат достъп до банка за дрехи и баня.
Преди да се възползва от услугата, всяко физическо лице трябва да се регистрира, макар че не е задължително да посочва пълното си име на рецепцията. Предвидено е член на персонала да провежда кратък разговор с потребителите относно вида на приеманите лекарства и начина на употреба, преди да ги отведе до една от осемте стаи с наклонени огледала, които служат за наблюдение.
Д-р Сакет Приядарши, ръководител на службите за възстановяване от алкохол и наркотици към NHS Greater Glasgow, споделя, че се надява услугата да подобри проблемите с отпадъците, свързани с употребата на наркотици, и да намали публичното им използване в района. „Ние не казваме, че това ще повлияе по някакъв начин на смъртността, свързана с наркотиците, или дори на града като цяло.“, коментира Приярдаши. „Концентрирани сме върху малка част от населението и се надяваме, че други региони на Шотландия също ще обмислят въвеждане на услугата.“
Законите за наркотиците се гласуват в Уестминстър, но се прилагат от шотландските съдилища и благодарение на промени в политиката потребителите няма да бъдат преследвани за притежание на незаконни наркотици, докато се намират в стаите за безопасна употреба.
„Заключихме, че не би било в обществен интерес да се преследват хора за притежание на наркотици, когато се намират на място, където може да бъде предоставена помощ за проблемите им.“, коментира главният прокурор на Шотландия Дороти Бейн.
Правителството на Обединеното кралство е категорично, че не планира въвеждане на други стаи за консумация на наркотици на територията на страната, но също така няма да се намесва в проекта в Шотландия.